2024._majus_7.

A helyi fizika TDK programja

2024. május 7-én (kedden) 14 órától tartjuk a helyi Tudományos Diákköri Konferencia tavaszi fordulóját a Budó Ágoston tanteremben. A fizikus diákkörön öt hallgatónk mutatja be kutatási eredményeit.

Zsűri:

Dr. Bozóki Zoltán egyetemi tanár, SZTE TTIK Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék (elnök)

Dr. Füle Miklós egyetemi docens, SZTE TTIK Kísérleti Fizikai Tanszék

Dr. Keresztes Zoltán egyetemi docens, SZTE TTIK Elméleti Fizikai Tanszék

Dr. Sepsi Örs, Semilab Zrt.

Előadók:

1. CSAPÓ ZITA, fizika BSc: Forgó fekete lyukak és az Event Horizon Teleszkóp feketelyuk-felvételei

Témavezető: Dr. Gergely Árpád László, egyetemi tanár, SZTE TTIK, Elméleti Fizikai Tanszék

2. GILINGER TIBOR, fizikus MSc: Off-axis parabolatükör és nagy intenzitású lézernyaláb egyszerű beállítási módszere és alkalmazásai

Témavezető: Dr. Osvay Károly, egyetemi docens, SZTE TTIK, Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék

3. KOVÁCS ÁDÁM, fizikus MSc: Fekete lyukak eseményhorizontja és a Carroll-geometria

4. MÁNDITY LÍDIA, molekuláris bionika mérnöki BSc: Lézeres besugárzással réz felületen kialakított nemreflektáló struktúrák vizsgálata

Témavezető: Dr. Hopp Béla, intézetvezető egyetemi tanár, SZTE, TTIK Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék

5. TÓTH NOÉMI, fizika BSc: Izopropanol vizes oldatából álló folyadéksugarak ütköztetésével előállított folyadékhártyák helyfüggő vastagságának mérése

Témavezető: Dr. Kovács Attila Pál adjunktus, SZTE TTIK Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék

ARWU_Gras_Cover

A gyógyszerésztudományok területén javított tavalyi helyezésén a Szegedi Tudományegyetem a Sanghaj-rangsorban, fizika szakterületen pedig megőrizte 2022-es pozícióját. Ezekkel az eredményekkel az SZTE továbbra is a világ legjobb egyetemei között szerepel, Magyarországon a második legjobb lett mindkét területen.

Nevtelen_terv_7

„A fizikaképzés egy olyan kritikus látásmódot adott, amivel megfelelő módon lehet értelmezni és megoldani egy adott problémát.” – árulta el Kovács Bence Máté, az SZTE-n 2019-ben mesterdiplomát szerzett fizikus, aki a szegedi Semilabnál dolgozik optikai fejlesztőmérnökként. Bence, a vele készült interjúban részletes beszámolót adott a karrierútjáról, elárulta milyen konkrét feladatokat lát el, és beszámolt arról is, hogyan tud helyt állni a munkahelyén az SZTE Fizikai Intézetben szerzett elméleti és gyakorlati tudásával.

A_SZEGEDI_TUDOMANYEGYETEMEN

Augusztus 20-a alkalmából állami elismerést vehetett át a Szegedi Tudományegyetem számos oktatója, kutatója, köztük intézetünk munkatársai, Geretovszky Zsolt, Erdélyi Miklós és Osvay Károly is.