Novák Tibor, az AdOptIm Kutatócsoport egyedi molekula lokalizációs mikroszkópiával foglalkozó tudományos munkatársa tanulmányt írt a rangos Optics Communications nemzetközi folyóiratba. Az írás témája a szabadon forgó molekulák és plazmonikus nanorészecskék kölcsönhatásának vizsgálata. Szerzőtársai az intézetünkből Erdélyi Miklós, a kutatócsoport vezetője, Bíró Péter, Ponyeczkiné Czvik Elvira, illetve az SZTE és az SZBK vegyészei.
Szányi Balázs, az SZTE Fizika Doktori Iskola hallgatója és témavezetője, Maria Lugaro is részt vett a Nap kialakulásának időskálájának kiderítésére irányuló kutatásban. A nukleáris asztrofizikai módszereken alapuló eredményeket a Nature folyóirat közölte le.
Milyen munkakörökbe keresnek fizikusokat? Mindenkiben felmerül a kérdés, aki az egyetemi fizika szak iránt érdeklődik, de akár a végzés előtt álló fizikus hallgatók is elgondolkodhatnak ezen. Igyekszünk segíteni, hogy tájékozottak legyetek e kérdésben.
Az egyetemi évek nemcsak a tanulásról és a szakmai fejlődésről szólnak, hanem egy új közösség felfedezéséről is, ahol az azonos érdeklődésű emberek egymásra találnak. Bali Krisztián az SZTE Fizikai Intézetben szerezte meg fizikus diplomáját, jelenleg pedig a Semilab-nál dolgozik Szegeden alkalmazásfejlesztő kutató és szervizmérnök pozícióban.
Krisztiánt interjúnkban arról kérdeztük, hogy milyen út vezette el őt ehhez a pozícióhoz, a munkában hogyan tudja hasznosítani az egyetemen megszerzett tudását, milyen feladatokat lát el, illetve az egyetemi közösségi életben szerzett élményeiről is beszélt. Cikkünk betekintést nyújt abba, hogyan építhet valaki sikeres karriert a fizika területén, miközben megtalálja helyét egy szakmai közösségben.
Az SZTE Fizikai Intézet 2025 februárjától fotonikai mérnöki mesterszakot indít. A 4 féléves, Magyarországon egyedülálló, magyarnyelvű, gyakorlatorientált és innovatív képzésre 2024. november 15-ig jelentkezhetnek a fizika és mérnöki alapképzéseken végzett hallgatók. A képzés részleteiről Erdélyi Miklós szakfelelőst kérdeztük.