szte_rektori_0008_epulet_2

3 milliárd forintnyi kutatási támogatást nyert az SZTE - fizikus kutatók is a nyertes pályázatok résztvevői között

Három nyertes HU-rizont pályázatban is közreműködnek a Fizikai Intézet kutatói.

Intézetünk Optikai és Kvantumelektroniai Tanszékének kutatócsoportjai is érintettek a támogatásban részesülő HU-rizont pályázatok napokban kihirdetett listája kapcsán! Prof. Dr. Bozóki Zoltán vezetésével közel 400 millió Ft-os támogatásban részesül a "Metaanyagokkal felskálázott fotoakusztikus spektroszkópia környezetmonitorozási célokra" című projekt; emellett ugyanezen kutacsoport a "Biológiai gázok (metán és dinitrogén oxid) valós idejű mérésén alapuló, nem invazív diagnosztikai módszer fejlesztése oxigénhiányos állapotok vizsgálatához" c. pályázatban, míg Prof. Dr. Erdélyi Miklós kutatócsoportja az "Új ismeretek a műanyag nano- és mikrorészecskék biológiai rendszerekre gyakorolt hatásában" c. projektben szerepel közreműködőként.
Gratulálunk kollégáinknak a komoly pályázati sikerhez és jó munkát kívánunk a nyertes programok megvalósításához!

https://u-szeged.hu/sztehirek/2024-november/kozel-3-milliard-forint-tamogatas-erkezik-szegedi-tudomanyegyetem-hu-rizont-palyazat





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Fejlec_SZTE_FI_4

Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád-Csanád Vármegyei Csoportja és a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete 26. alkalommal 3 fordulós versenyt hirdet fizikai kísérletekből általános és középiskolás diákok számára.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_9

Hogyan lesz egy végzett fizikusból IT biztonsági szakember a világ egyik legnagyobb játékgyártó vállalatánál? Interjúnkban Varga Dániel, egy olyan szakember mesél karrierútjáról, aki az SZTE Fizikai Intézet AdOptIm kutatócsoportjából indulva a LEGO Csoport Digitális Biztonság csapatában találta meg hivatását. Bár munkájában közvetlenül nem használja a fizikatudását, az egyetemi évek során megszerzett analitikus gondolkodás, problémamegoldó készség és adatfeldolgozási tapasztalat kulcsszerepet játszik mindennapi feladataiban. Cikkünkben betekintést nyerhetünk abba, hogyan vezetett az útja az IT világába, milyen kihívásokkal találkozik, és mi teszi izgalmassá a kiberbiztonság területét.

Fejlec_SZTE_FI_2

A fizika már eddig is számtalan eszközzel segítette az orvosok munkáját. A Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai több mint 10 éve fejlesztenek az SZTE több orvosi kutatócsoportja számára olyan műszereket, amelyek a kilélegzett levegő gázösszetételének diagnosztikai célú vizsgálatára alkalmasak. Egy általuk fejlesztett fotoakusztikus műszerrel a kilélegzett levegő metán-tartalmát vizsgálták az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézetbe szervezett februári véradáson során.

Kövess minket



instagramYouTube