Új szakunk: Fotonikai-mérnöki mesterszak (MSc)

Szakismertető

fotonikai_mernoki


2025 februárjától az SZTE Fizikai Intézet fotonikai mérnöki mesterszakot indít. A 4 féléves, Magyarországon egyedülálló, magyarnyelvű, gyakorlatorientált és innovatív képzés tananyaga a munkaerőpiaci szereplők igényeire szabva, több évtizedes kutatás-fejlesztési eredményekre alapozva, ipari és tudományos partnerek együttműködésével került kialakításra.

 

Mi az a fotonika?


A fotonika a fény (a fotonok) terjedésével, továbbításával, érzékelésével, feldolgozásával és alkalmazásával foglalkozó eljárásokat magában foglaló tudományterület, az optikához és a lézerfizikához szorosan kapcsolódik.

A fotonika jelentős szerepet játszik a modern tudományban és technológiában, hiszen a fotonikai alapú alkalmazások napjainkban széles körben elterjedtek. Fotonikai technológiákon alapulnak többek között az otthoni elektronikai eszközeink, pl. nyomtató, DVD, telefon. E technológiát használják képek felvételére, feldolgozására, a napenergia begyűjtésére és tárolására, a távközlésben (optikai szálak), az adatok tárolásában és gyors átvitelében, valamint feldolgozásában, továbbá lézerek, lézerrendszerek építésénél. Az érzékelésben (éjszakai felderítés, lézeres távolságmérésnél, környezeti paraméterek meghatározásában, orvosi diagnosztikában, illetve a szórakoztatóiparban pl. lézershow) is fotonikai technológiákkal találkozhatunk. A fotonikai mérnök ezen és ezekhez hasonló alkalmazások fejlesztésén és tervezésén dolgozik, amelyek napjaink rohanó és a folyamatosan fejlődő világában elengedhetetlenek.

 

Miért válaszd a fotonikai mérnöki szakot?


§  Alkalmazásorientált, a fizika és a műszaki tudományok határterületét lefedő, az ipari szereplők és a munkaerőpiac által igényelt tudással, kompetenciákkal rendelkező szakemberré válhatsz.

§  Olyan, a munkaerőpiac igényeinek megfelelő egyedi elméleti és gyakorlati fotonikai orientáltságú tudásra tehetsz szert, amit ezidáig Magyarországon egy képzési intézményben sem oktattak.

§  Az SZTE TTIK Fizikai Intézetében a fotonika bizonyos területein régóta végeznek kutatás-fejlesztési tevékenységet, így tapasztalt és felkészült oktatóktól és kutatóktól sajátíthatod el a legmodernebb módszereket és ismereteket.

§  Az SZTE TTIK Fizikai Intézete a fotonikai kutatások kapcsán szoros együttműködést ápol számos ipari szereplő és kutatóintézet között, akik az egyetemi oktatásban is részt vesznek projektfeladatok, témavezetés és előadások tartása formájában.

 

Miről szól a fotonikai-mérnök szak?


Olyan fotonikai mérnököket képzünk, akik

§  a fotonika, azaz a fény keltése, terjedése és detektálása, valamint az ezekhez szorosan kapcsolódó tudományterületeken magas szintű természettudományos, műszaki és informatikai ismeretekkel rendelkeznek.

§  ismerik a fotonikai eszközök fizikai és technikai működési elvét, valamint képesek azok működtetésére, alkalmazására, bevezetésére, beüzemelésére és beintegrálására összetett rendszerekbe.

§  a megszerzett elméleti és gyakorlati ismereteik alapján alkalmasak új fotonikai eszközök, módszerek, technológiák és anyagok tervezésére, kidolgozására, kifejlesztésére, továbbá azok validálására és tesztelésére.

§  ismerik a releváns nemzetközi szabványokat és a szakterület fejlődési trendjeit.

§  képesek nemzetközi szintű mérnöki projektekhez való kapcsolódásra, azok irányítására, illetve elkészültek tanulmányaik folytatására a doktori képzésben.

Kiknek ajánljuk?


A képzést ajánljuk minden, az alábbi diplomák birtokában lévő szakember számára, akik szeretnék elmélyíteni tudásukat a fotonika, a nanotechnológia területén, illetve szeretnék megismerni és alkalmazni a modern mérési technológiákat és műszereket.

A fotonikai mérnöki mesterszakra jelentkezhetnek

a) a fizikus-mérnöki alapképzési szak alkalmazott fotonikai specializációját végzettek. A fotonikai mérnöki mesterszak szerves folytatása e specializációnak.

b) a szükséges kreditek birtokában a fizikus-mérnöki alapképzési szak egyéb specializációt végzett hallgatói, továbbá a fizika, a villamosmérnöki, a gépészmérnöki, a mechatronikai mérnöki, a mérnökinformatikus és a molekuláris-bionika mérnöki alapképzési szakokon végzett hallgatók.

Mit oktatunk?


§  Mérnöki és informatikai ismeretek (méréstechnika, rendszerelmélet, gépi tanulás, CAD/CAM, számítógépes mérésvezérlés, jelfeldolgozás)

§  Fotonikai ismeretek (mérnöki optika, optoelektronika, anyagtudomány, fotonikai rendszerek szimulációja, haladó optikai labor)

§  Gazdasági és humán ismeretek (szellemi tulajdon védelme, minőségmenedzsment)

§  Választható modulok:

o  nanofotonika

A hallgatók megismerkedhetnek a nanofotonikával és nanoplazmonikával, aminek tárgya annak tanulmányozása, hogy a Maxwell egyenletek skálázhatóságának megfelelően a nano-objektumok milyen hatást gyakorolhatnak a fény terjedésre. Ezen jelenségek optimalizálásának eredményeként javítható a bioszenzorok és fotodetektorok hatásfoka, javítható az orvosi képalkotás, chip-re integrálható kvantum-információ szelektív elemek készíthetők, elősegíthető az energetikai problémák megoldása, és akár a rák gyógyítása is. A modult választó hallgatók tanulnak a metatudománról is, aminek tárgya, olyan hullámhossznál kisebb periódusú mintázatban elrendezett nano-objektumok vizsgálata, amelyek integrálásával nemkonvencionális jelenségek idézhetők elő: elektromágneses árnyékolás (cloaking), újgenerációs lézerek, koherens tökéletes abszorpció, a kiralitás és szimmetria-tulajdonságok ötvözése, illetve a nemlineáris jelenségek kontrollja.

o  biofotonika

A hallgatók megismerkedhetnek a biológiában és az orvostudományban mindinkább elterjedt mikrofluidikai (Lab-on-a-chip) rendszerek tervezésével, készítésével és alkalmazási módjaival. Ezek közül részletes betekintést kapnak a legfejlettebb nanotechnológiai eljárásokkal készített bioszenzorikai rendszerekbe, melyekkel csupán nanoliter térfogatú anyagmennyiséget felhasználva lehet fehérjék vagy akár kórokozók igen kis koncentrációját kimutatni. A modul egyik legizgalmasabb témája a lézerfény és biológia anyag kölcsönhatása, melyet a gyógyászatban, pl. műtétek során akár robotikával kombinálva egyre szélesebb körben használnak ki.

o  ultragyors fotonika

Az ultragyors fotonika modul keretében a hallgatók megismerik az ultrarövid lézerimpulzusok előállításának és erősítésének módszereit, ezen impulzusok alkalmazási területeit, illetve a használt diagnosztikai eszközök működésének fizika hátterét. Szimulációs programokat írnak Python nyelven az ultrarövid impulzusok terjedése során fellépő időbeli alaktorzulások elméleti vizsgálatához, illetve különböző diszperziókompenzáló optikai eszközöket terveznek meg. A nemzetközi szinten is kiemelkedő ELI ALPS Lézeres Kutatóintézetben közelről láthatják ezen technikák gyakorlati megvalósítását, ráfókuszálva az attoszekundumos impulzusok keltéséhez szükséges eszközökhöz kapcsolódó mérnöki ismeretekre.

o  kvantumoptika és kvantuminformatika

A modult választó hallgatók megismerkednek a szoros értelemben vett „foton” fogalmával, azaz betekintést nyernek a fény részecsketermészetét is figyelembe vevő kvantumos leírásába. Ezzel az elmélettel magyarázhatók azok az úttörő kísérletek, amelyek a kvantumos információfeldolgozás alapelveit először igazolták, és a jelenleg már kereskedelmi forgalomban is elérhető kvantumkommunikációs eszközök, titkosító berendezések is a fotonképen alapulnak. A modul hallgatói a fizikai háttér megismerése után betekintést nyernek a kvantuminformatika alapjaiba is.

§  Szakmai gyakorlat

Nézd meg itt, milyen óráid lesznek (mintatanterv)!

 

 

Hogyan oktatunk?


A Szegedi Tudományegyetem fotonikai mérnöki mesterképzésének az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar három intézete (Fizikai Intézet, Informatikai Intézet, Kémiai Intézet), az SZTE Mérnöki Kar, az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar, valamint a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont és az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet tantermei és laboratóriumai adnak helyet, ahol modern körülmények között színvonalas kutatási berendezéseken sajátíthatják el a szükséges tudást a hallgatók. Kiemelendő, hogy a fotonikai mérnöki MSc szakon nagy hangsúlyt helyezünk a fotonikai rendszerek tervezésére és szimulációjára, illetve a szakon számos fotonikai nagyműszer kerül bemutatásra és ismertetésre. A projektmunkák során a hallgatók megtanulhatják e rendszerek kezelését, méréseket is végezhetnek velük, és saját kutatási ötleteiket is megvalósíthatják. A hallgatók a kötelező szakmai gyakorlatuk és az ipari partnerekkel való közös projektekben való részvételük során megalapozott gyakorlati ismereteket szerezhetnek.

 


Mire leszel képes a képzés elvégzésével?


  • A műszaki és természettudományos problémák közül a fotonika tárgyköréhez kapcsolódó feladatok azonosítására, illetve ezek műszaki és természettudományos kapcsolatának és összefüggéseinek megértésére a releváns tudományokkal.
  • A fotonikai eszközök, technológiák, eljárások és a fotonika területén használt anyagok alkalmazási lehetőségeinek és rendszerbe integrálhatóságának vizsgálatára, valamint az eszközök üzemeltetésére.
  • Új műszaki eszközök, berendezések és eljárások fejlesztése során felmerülő fotonika tárgyú feladatok önálló megoldására.
  • Fotonikai problémák analitikus és számítógépes modellezésére, és a modellezés eredményének kiértékelésére és gyakorlati alkalmazására.
  • A választott modul területén elsajátított tudásod alapján speciális mérnöki feladatok megoldására (tervezés, fejlesztés, üzemeltetés, irányítás, tanácsadás).
  • Résztvevőként vagy vezetőként hatékonyan bekapcsolódni kutatási, fejlesztési és innovációs egységek és csoportok munkájába.
  • Az eredményeidet a szakterület elvárásainak megfelelően dokumentálni, publikálni és prezentálni.
  • A tudományos-technológiai alapokon nyugvó megalapozott érvelésre, véleményalkotásra a szakterületedhez kapcsolódó társadalmi, tudományos, technológiai és etikai kérdésekről.


Elhelyezkedés, munkakezdés


A szak olyan egyedi, más oktatási intézményben meg nem szerezhető, komplex, a műszaki, a természettudományi és gazdasági ismereteket is magában foglaló tudást kínál, amire a munkaerőpiacon széles körben szükség van.

Fotonikai mérnöki MSc diplomáddal dolgozhatsz például optikai fejlesztőmérnökként, tervezőmérnökként, technológiafejlesztő mérnökként, szoftverfejlesztő mérnökként, kutató-fejlesztőként, tesztmérnökként a kutatás-fejlesztés, az anyagtudomány, a járműipar, nanotechnológia, az optika és lézertechnológia, valamint az infokommunikáció területén tevékenykedő innovatív, tudásintenzív vállalatoknál, kutatóintézeteknél és egyetemeken.

Szegeden az SZTE TTIK Fizikai Intézetben, az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézetben és a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban kiemelt szükség van a fotonikai szakemberekre.


A felvételi szabályzat IDE kattintva olvasható.

A képzésről további részletes információ található EBBEN a cikkben.





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

fizikus-mernoki


Új szakkal bővítjük képzési kínálatunkat: 2024 szeptemberétől fizikus-mérnöki alapszakon is tanulhatnak az SZTE Fizikai Intézethez jelentkező hallgatók.


MIÉRT VÁLASZD A FIZIKUS-MÉRNÖKI SZAKOT?


– Szereted a fizikát, de az elmélet mellett a tervezésben és a gyakorlatban is jobban elmélyednél.

– Dinamikusan fejlődő területekre összpontosító, a világ gyors változásaira rugalmasan reagáló oktatásban lehet részed.

– Ipari partnereinkkel kialakított, innovatív és technológia-intenzív kis- és nagyvállalatok igényeire szabott, magyar nyelvű képzésen tanulhatsz.

– Fizikus-mérnöki diplomával hidat jelenthetsz a fizikusok és a mérnökök között, hiszen mindket szakterület skilljeivel rendelkezel.

– Mérnöki és fizikai tanulmányok mellett közgazdasági, informatikai és matematikai ismereteket is elsajátítasz.


FIZIKUS-MÉRNÖK KÉPZÉS SZEGEDEN


A nálunk képzett szakember egyaránt rendelkezik a természeti jelenségek mély megértésének és modellezésének képességével, valamint a kutatásfejlesztési feladatok kreatív megoldásához szükséges ismeretekkel és készségekkel. A megszerzett tudás birtokában képes a fizikai szemlélet alkalmazásával a műszaki, technológiai feladatok széleskörű megoldására, a problémák rendszerszintű átlátására.


IMG_0127


AMIT OKTATUNK


Matematikai ismeretek: vektor- és mátrixszámítás, differenciál- és integrálszámítás, valószínűségszámítás és statisztika, modern matematikai módszerek;

Fizika szakmai ismeretek: mechanika, optika, termodinamika és statisztikus fizika, elektromágnesség, illetve az atomfizika, kvantumfizika, szilárdtestfizika és magfizika alapjai;

Alkalmazott tudományos, technológiai és tervezési ismeretek: mérési módszerek, kísérleti eljárások és alkalmazásaik, számítógépes mérésvezérlés és folyamatszabályozás, tervezési ismeretek és számítógéppel segített tervezés, elektronika, méréstechnika és szenzorika, alkalmazott kémia;

Informatikai és számítástudományi ismeretek: programozás, számítógépes algoritmusok, gépi tanulás;

Kommunikációs és menedzsment ismeretek: gazdasági ismeretek, menedzsment, innováció, marketing, kommunikációs és prezentációs technikák.


Nézd meg itt, milyen óráid lesznek!


AHOGY OKTATUNK


– A diákok aktivitására építő oktatási módszerek széles körű alkalmazása.

– Sokrétű képzés: az elméleti órák anyaga számolási gyakorlatokon és laboratóriumi foglalkozásokon mélyül el.

– A legmodernebb informatikai és szimulációs eszközök és módszerek alkalmazásának elsajátítása a programozás alapjaitól a gépi tanulásig.


IMG_0312R


SPECIALIZÁCIÓK


Alkalmazott fotonika specializáció

Az Alkalmazott fotonika specializáció segítségével a hallgatóink felkészítést kapnak a lézeres technológiákat alkalmazó ipari folyamatok és eljárások alapjainak mélyreható megértésére.

Olyan optikai, lézerfizikai, spektroszkópiai és vákuumfizikai ismeretekre tesznek szert, melyeknek nemcsak az elméleti alapjait, de azok gyakorlatban történő alkalmazását is lehetőségük lesz laboratóriumi gyakorlatokon elsajátítani annak érdekében, hogy a munkaerőpiacon a szilárd elméleti ismeretek mellet gyakorlati készségekkel is rendelkeznek a szükséges területeken.


Anyagtudomány specializáció

Az Anyagtudomány specializáció célja, hogy a hallgatók átfogó képet kapjanak a legfontosabb anyagtudományi ismeretek és anyagvizsgálati módszerek alapjairól, az elméletet szemináriumokon, valamint számolási és laboratóriumi gyakorlatokon is alkalmazva.

A specializáció emellett kiemelt figyelmet fordít az olyan modern technológiai módszerek bemutatására is, mint a lézeres anyagmegmunkálás különböző fajtái, az additív gyártás (3D nyomtatás), illetve a nanotechnológia.


Orvosi technológia specializáció

Az Orvosi technológia specializációban résztvevők az emberi test anatómiái és élettani alapjainak megismerésén túl elmélyülhetnek az orvosi fizikával, az orvosbiológiai méréstechnikával, a biostatisztikával, és az egészségügyi informatikával kapcsolatos ismeretekben, valamint a 3D nyomtatás és a lézerek élettudományi alkalmazásaiban.

A specializáció keretében oktatott tárgyak átfogó ismereteket nyújtanak az orvosi képalkotás elveiről és gyakorlatáról, a humán diagnosztika eszközeiről, és a fizikai elveken alapuló terápiás módszerekről.


IMG_0320


A KÉPZÉS ELVÉGZÉSÉVEL SZEREZHETŐ KÉPESSÉGEK


– A természettudományos és műszaki szemléletnek köszönhetően képes leszel átlátni a komplex folyamatokat a tervezéstől a megvalósításig.

– A képzés során lehetőséged lesz projektmunkákban együttműködni hallgatótáraiddal és egyéni feladatokat is ellátni, így képes leszel csapatban és önállóan is dolgozni.

– Mérnöki, fizikai, matematikai, informatikai, gazdasági és menedzsment területen szerzett tudásodnak köszönhetően képes leszel összetett feladatok megoldására.

– A képzés során elsajátítod a kritikai szemléletet, a logikus, analitikus, rendszerszemléletű gondolkodás képességét, illetve fejlődik az elemző és a problémamegoldó képességed, a kommunikációs készségeid és a kreativitásod is.

– Képes leszel egyszerűbb fizikai jelenségek modellezéséhez programot írni, illetve összetettebb jelenségeket végeselemes szoftverrel modellezni.


TOVÁBBTANULÁS


Végzett hallgatóink a Fizikus MSc, illetve a Fotonikai-Mérnöki MSc szakon folytathatják tanulmányaikat, a mesterfokozat megszerzése után pedig részt vehetnek a Fizika Doktori Iskola PhD programjában is.


ELHELYEZKEDÉS, MUNKAKEZDÉS


Végzett hallgatóink számára a fizikus-mérnöki alapképzésben megszerzett tudás biztosítja a kedvező anyagi feltételek melletti gyors elhelyezkedést.

A diplomád megszerzése után dolgozhatsz például optikai fejlesztőmérnökként, tervezőmérnökként, technológiafejlesztő mérnökként, szoftverfejlesztő mérnökként, kutató-fejlesztőként, tesztmérnökként a kutatás-fejlesztés, az energetika, az anyagtudomány, a járműipar, adattudomány, nanotechnológia, az elektronika, a fotonika, az optika, az infokommunikáció és orvosi technológia területén tevékenykedő innovatív, tudásintenzív vállalatoknál, kutatóintézeteknél és egyetemeken.


HALLGATÓI ÉLET


Szeged barátságos, tágas, zöld, vibráló, diákközpontú egyetemi város, kulturális fellegvár. A Fizikai Intézetben aktív a hallgatói közösség, félévente ismeretterjesztő előadásokat, sportbajnokságokat, szakestet szerveznek. A kisebb létszámból fakadóan barátságos a hangulat és közvetlen a kapcsolat a hallgatók és az oktatók között.

HALLGATÓINK DIPLOMÁJÁNAK ÉRTÉKE


Az általános mérnöki tevékenység is egyre jobban épít a legmodernebb természettudományos ismeretekre, és ez a szak éppen ebben nyújt gyökeresen újat a hagyományos műszaki képzésekhez képest. Hallgatóink megtanulnak csoportban dolgozni, elsajátítják és alkalmazni tudják a munkaadók által elvárt természettudományi és műszaki-technológiai ismereteket, és ez lehetővé teszi számukra a majdani munkahelyükön a gyors beilleszkedést és szakmai illetve anyagi előrelépést.


TOVÁBBI INFORMÁCIÓ


A képzés további részletei elérhetők a felvi.hu-n!

A képzésről bővebb tájékoztatást adnak az Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék munkatársai a velük készült interjúban, mely IDE kattintva olvasható.

A szakról megjelent cikkek:

Római, párizsi és lundi egyetemek példáin indít hazánkban eddig nem létező szakot az SZTE

Reagál a munkaerőpiacra az SZTE, fizikus-mérnöki alapszakot indít

Fizikus-mérnök alapszakot indítanak az SZTE-n

Fizikus-mérnöki alapszak indul a Szegedi Tudományegyetemen

Nagy dobásra készül a vidéki egyetem: ilyen piacképes új képzést indítanak

Friss hírek

Fizika_Napja_tervek_masolata_Facebook-borito

Nagy örömmel jelentjük be, hogy 2025. február 1-jén (szombaton) kerül megrendezésre a Szegedi Fizika Napja az SZTE Fizikai Intézetben (Tisza Lajos krt. 84-86., II. emelet)!

Screenshot_from_2024-12-18_09-43-55

2024. december 17-re virradóra elhunyt Dr. Nánai László professzor emeritus, nyugalmazott egyetemi tanár, Intézetünk korábbi munkatársa.

Kövess minket



instagramYouTube