Fizikus mesterszak (MSc)

Szakismertető
fizikus


MIÉRT JÓ FIZIKUS MSC-n TANULNI?

  • Emelt szintű tudásanyagot sajátíthatsz el a fizika különböző területein, a kísérletes laborfizikai munkától kezdve az elméleti kutatások középpontjában álló témakörökig!
  • Jól felszerelt laboratóriumokban, modern műszereket és megfelelő számítógépes kapacitást használva dolgozhatsz!
  • Kilenc témakörből választhatsz tantárgyakat!
  • A Fizikus MSc-képzésen belül a Lézer­fizikus specializációt is választhatod.


Képzés hossza: 4 félév


Szakfelelős: Dr. Fehér László egyetemi tanár (email)

Szakkoordinátor: Dr. Földi Péter egyetemi docens (email)


IMG_0312R


MIKRŐL TANULHATOK A FIZIKA MSC-N?


  • Természettudományi ismeretekről: matematika, informatika és méréstechnika
  • A modern fizika szakmai ismereteiről: atomok és molekulák fizikája, kondenzált anyagok fizikája legfeljebb, mag- és részecskefizika, statisztikus fizika, haladó szintű fizika laboratórium
  • Választható témakörök: haladó elméleti fizika, matematikai fizika, atom- és molekulafizika, kvantumrendszerek fizikája, statisztikus fizika, számítógépes fizika, szilárdtest- fizika, részecske- és magfizika, asztrofizika, csillagászat, biológiai fizika, orvosi fizika, fizikai anyagtudomány, optika és lézerfizika, lézer-anyag kölcsönhatás, környezetfizika
Nézd meg milyen óráid lesznek félévenként:

Mintatanterv a 2018/2019. tanévtől felvettek számára


IMG_0319



MIT FOGOK TUDNI FIZIKUSKÉNT?


  • Rendszerszinten és összefüggéseiben fogod ismerni a fizika főbb témaköreinek átfogó elméleti és gyakorlati ismeretanyagát.
  • Ismerni fogod a fizika elméleti, kísérleti, és számítógépes módszereit, valamint a matematika és az informatika fizikát érintő területeit.
  • Ismerni fogod a tudományos kutatás, az önképzés és a kommunikáció magas szintű módszereit.
  • Tisztában leszel a modern fizika lehetséges fejlődési irányaival és határaival.
  • Magas szinten rendelkezni fogsz a természettudományos ismeretekkel és az erre épülő gyakorlat elemeinek ismeretével, és képes leszel rendszerezni azokat.
  • Megtanulod használni azokat a fizikával kapcsolatos terepi, laboratóriumi és gyakorlati anyagokat, eszközöket és módszereket, melyekkel a szakmát haladó szinten gyakorolni tudod.
  • Elmélyült és alapos szakmai tudást sajátítasz el, amelynek alkalmazása szükséges természeti folyamatok, természeti erőforrások, élő és élettelen rendszerek szakterületéhez tartozó gyakorlati problémáinak megoldásához.
  • Összefüggéseiben fogod átlátni a szakterületed vizsgálható folyamatait, rendszereit, és tudományos problémáit.
  • Megismered a fizika folyamatait leíró fogalomrendszert és terminológiát, valamint szakterületed széles körű szakirodalmi tájékozottsággal fogsz rendelkezni.

fizika4


MIRE LESZEK KÉPES FIZIKUSKÉNT?


  • Képes leszel a szakterületed vizsgálható folyamatait és rendszereit a fizikai tudományok gyakorlatában elfogadott módszerekkel tesztelni.
  • A fizikai tudományokban szerzett elmélyült ismereteid alapján képes leszel kísérletek tervezésére, kivitelezésére és kiértékelésére.
  • Képes leszel a fizikához és rokon területeihez kapcsolódó tudományos kérdések megfogalmazására.
  • Képes leszel tudásod folyamatos gyarapítására és tanulmányaid doktori képzés keretében történő folytatására.
  • Tanulmányaid során szerzett ismereteid és problémamegoldó készséged segítségével képes leszel önálló és irányító munkakörök betöltésére a fizika tudományos eredményeit vagy módszereit felhasználó egyéb területeken (szakigazgatás, környezetvédelem stb.).

További információ a képzésről:

A szak képzési és kimeneti követelményei


Idegennyelv-ismereti követelmények


Felvételi szabályzat


A jelentkezéshez szükséges letölthető nyomatatványok:

a. ) Tárgyak beszámítási jegyzéke

b.) Útmutató a motivációs levélhez



HASZNOS INFORMÁCIÓK VÉGZÉS ELŐTT ÁLLÓKNAK


Diplomamunka szabályzat


Diplomamunka bírálati űrlap


Diplomamunka védési jegyzőkönyve (amennyiben a védésre a záróvizsga szóbeli részétől időben jól elkülönülten kerül sor)






Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Fejlec_SZTE_FI_4

Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád-Csanád Vármegyei Csoportja és a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete 26. alkalommal 3 fordulós versenyt hirdet fizikai kísérletekből általános és középiskolás diákok számára.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_9

Hogyan lesz egy végzett fizikusból IT biztonsági szakember a világ egyik legnagyobb játékgyártó vállalatánál? Interjúnkban Varga Dániel, egy olyan szakember mesél karrierútjáról, aki az SZTE Fizikai Intézet AdOptIm kutatócsoportjából indulva a LEGO Csoport Digitális Biztonság csapatában találta meg hivatását. Bár munkájában közvetlenül nem használja a fizikatudását, az egyetemi évek során megszerzett analitikus gondolkodás, problémamegoldó készség és adatfeldolgozási tapasztalat kulcsszerepet játszik mindennapi feladataiban. Cikkünkben betekintést nyerhetünk abba, hogyan vezetett az útja az IT világába, milyen kihívásokkal találkozik, és mi teszi izgalmassá a kiberbiztonság területét.

Fejlec_SZTE_FI_2

A fizika már eddig is számtalan eszközzel segítette az orvosok munkáját. A Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai több mint 10 éve fejlesztenek az SZTE több orvosi kutatócsoportja számára olyan műszereket, amelyek a kilélegzett levegő gázösszetételének diagnosztikai célú vizsgálatára alkalmasak. Egy általuk fejlesztett fotoakusztikus műszerrel a kilélegzett levegő metán-tartalmát vizsgálták az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézetbe szervezett februári véradáson során.

Kövess minket



instagramYouTube