Fizika alapszak (BSc)

Szakismertető
fizika

MIÉRT JÓ FIZIKUSNAK TANULNI?

  • Alapozó ismereteket kapsz fizikából, matematikából és informatikából!
  • Kis létszámú számolási és laboratóriumi gyakorlatokon vehetsz részt, ahol az oktatók egyénileg is tudnak foglalkozni a hallgatókkal!
  • Már hallgatóként bekapcsolódhatsz a Téged érdeklő kutatási területeken folyó munkába!
  • Különböző érdeklődési/kutatási területekre előkészítő specializációk közül választhatsz.

Képzés hossza: 6 félév


Szakfelelős: Dr. Geretovszky Zsolt egyetemi docens (e-mail)

Szakkoordinátor: Dr. Füle Miklós egyetemi docens (e-mail)


IMG_9962



MIKRŐL TANULHATOK A FIZIKA BSC-N?


Általános természettudományi ismeretekről: matematika, informatika és elektronika, természettudományos alapismeretek


Fizika szakmai ismereteiről: mechanika, hullámok és optika, termodinamika és statisztikus fizika alapjai; elektromágnesség, relativitáselmélet alapjai; atomfizika és kvantumfizika alapjai; kondenzált anyagok fizikája alapjai; mag-és részecskefizika alapjai; fizikai laboratóriumok; bevezetés az elméleti fizikába (mechanika, elektrodinamika, kvantummechanika, statisztikus fizika); felsőbb matematika; számítógépes módszerek


Választható specializációk: fizikus, biofizika, csillagász, környezetfizika, optika és lézerfizika


Nézd meg milyen óráid lesznek félévenként (mintatanterv):

Mintatanterv 2017/2018. tanévtől nappali tagozatra felvettek számára

Mintatanterv 2017/2018. tanévtől levelező tagoztara felvettek számára


DSCN10066



MIT FOGOK TUDNI FIZIKUSKÉNT?


  • Megismered a fizika alapvető összefüggéseit, törvényszerűségeit, és az ezeket alkalmazó matematikai, informatikai eljárásokat.
  • Elsajátítod a tudományos eredményeken alapuló fizikai elméleteket, modelleket.
  • Tisztában leszel a fizika lehetséges fejlődési irányaival és határaival.
  • Rendelkezni fogsz a természettudományos alapismeretekkel és az erre épülő gyakorlat elemeinek ismeretével, és képes leszel rendszerezni azokat.
  • Ismerni fogod és képes leszel alkalmazni a terepi, laboratóriumi és gyakorlati anyagokat, eszközöket és módszereket.
  • Képes leszel mérések elvégzésére, a mérési eredmények kiértékelésére, értelmezésére és dokumentálására.
  • Birtokában leszel annak a tudásnak, amelynek alkalmazása szükséges természeti folyamatok, természeti erőforrások, élő és élettelen rendszerek szakterületéhez tartozó alapvető gyakorlati problémáinak megoldásához.
  • Képes leszel a tudásod alavető gyakorlati problémák megoldására alkalmazni, beleértve azok számításokkal történő alkalmazását is.
  • Tisztában leszel a fizika fogalomrendszerével és terminológiájával.
  • Át fogod látni azokat a vizsgálható folyamatokat, rendszereket, tudományos problémákat, melyeket aztán megfelelő, a tudományos gyakorlatban elfogadott módszerekkel tesztelhetsz.
  • Képes leszel a szakmához kapcsolódó számítógépes programok alkalmazására, modellezésre, programozásra.


TOVÁBBTANULÁS


Fizikus mesterszak: Emelt szintű tudásanyagot sajátíthatsz el a fizika különböző területein, a kísérletes laborfizikai munkától kezdve az elméleti kutatások középpontjában álló témakörökig, illetve jól felszerelt laboratóriumokban, modern műszereket és megfelelő számítógépes kapacitást használva tanulhatsz.


Csillagász mesterszak: Modern észlelési, adatfeldolgozási és modellezési ismereteket sajátíthatsz el, hazai és külföldi távcsövek, űreszközök adataival dolgozhatsz. Bekapcsolódhatsz különböző asztrofizikai, kozmológiai és gravitációelméleti témákkal foglalkozó kutatásokba.


Fotonikai-mérnöki mesterszak: Ha érdekel a fotonikán (azaz a fény terjedésével, továbbításával, érzékelésével, feldolgozásával és alkalmazásával foglalkozó eljárásokat magában foglaló tudományterületen) alapuló alkalmazások tervezése és fejlesztése, a szükséges kreditek birtokában e új mesterszakra is jelentkezhetsz.


ELHELYEZKEDÉS, MUNKAKEZDÉS


Nagyon jó esélyekkel vághatsz bele a legjobb állásokért zajló versenybe Magyarországon és külföldön egyaránt, például az egyetemi és kutatóintézeti szférában, az optikai fejlesztőipar, az anyagtudomány, az elektronikai ipar, az infokommunikáció, a járműipar, a bankszektor, az adattudomány, a szoftverfejlesztés vagy az orvosi technológia területén.

Analitikus, kreatív és logikus gondolkodásmódoddal és elsajátított tudásoddal elhelyezkedhetsz kutatóként, kutatómérnökként, fejlesztőmérnökként, banki kockázatelemzőként, sőt műszerfejlesztői, folyamatmodellezői, programozói feladatokat ellátó munkakörökben is.


HALLGATÓI ÉLET


Szeged barátságos, tágas, zöld, vibráló, diákközpontú egyetemi város, kulturális fellegvár. A Fizikai Intézetben aktív a hallgatói közösség, félévente ismeretterjesztő előadásokat, sportbajnokságokat, szakestet szerveznek. A kisebb létszámból fakadóan barátságos a hangulat és közvetlen a kapcsolat a hallgatók és az oktatók között.



További információ a képzésről:

A szak képzési és kimeneti követelményei

Idegennyelv-ismereti követelmények

Intézményi pontszámítás



HASZNOS INFORMÁCIÓK VÉGZÉS ELŐTT ÁLLÓKNAK


Szakdolgozati szabályzat


Szakdolgozat bírálati lap


Szakdolgozat védési jegyzőkönyv (amennyiben a védésre a záróvizsga szóbeli részétől időben jól elkülönülten kerül sor)


Záróvizsga rendje





Tanulmányi hírek

cover_2

A fotonikai-mérnöki és a fizikus mesterképzéseink keresztfélévben, 2025 februárjában is indulnak. A képzésekre 2024. november 15-ig lehet jelentkezni a felvi.hu-n.

cover

Az SZTE Fizikai Intézet a 2024-es őszi félévben is tart helyi Tudományos Diáköri Konferenciát, melyen külön szekcióban középiskolások és az intézet hallgatói is bemutathatják kutatási eredményeiket.

Friss hírek

young_solar_system

Szányi Balázs, az SZTE Fizika Doktori Iskola hallgatója és témavezetője, Maria Lugaro is részt vett a Nap kialakulásának időskálájának kiderítésére irányuló kutatásban. A nukleáris asztrofizikai módszereken alapuló eredményeket a Nature folyóirat közölte le.

Nevtelen_terv_10

Az SZTE Fizikai Intézet 2025 februárjától fotonikai mérnöki mesterszakot indít. A 4 féléves, Magyarországon egyedülálló, magyarnyelvű, gyakorlatorientált és innovatív képzésre 2024. november 15-ig jelentkezhetnek a fizika és mérnöki alapképzéseken végzett hallgatók. A képzés részleteiről Erdélyi Miklós szakfelelőst kérdeztük.

Kövess minket



instagramYouTube