Kutatok_Ejszakaja_cover

Kutatók Éjszakája az SZTE Fizikai Intézetben

A fizika több, mint gondolnád: a fizika mindennapjaink mozgatórugója, elektronikai eszközeink működésétől az időjárás változásáig a fizika törvényei határozzák meg életünket. Szeptember 27-én – csatlakozva a Kutatók Éjszakája programsorozathoz – izgalmas és látványos kísérleteink során a fizika olyan varázslatos területeibe engedünk betekintést, amelyeknek létezéséről eddig nem is tudtál!

ELŐADÁSOK

Helyszín: 6720 Szeged, Dóm tér 9., I. emelet, Budó Ágoston előadóterem


17:00-18:00 és 22:00-23:00

Ignácz Ferenc: FizShow I. és II.: Ignácz Ferenc leglátványosabb kísérletei

A leglátványosabb lézeres, optikai, akusztikai, elektromosságtani és hőtani kísérletek az SZTE Fizikai Intézetének szertárából. (A 22:00-kor kezdődő bemutató a 17:00 órai ismétlése, viszont az esti előadás után ki is lehet próbálni néhány kísérletet!)


19:00-19:45

Villy Lajos: Formula 1 egy fizikus szemével

Előadásomban bemutatom a modern F1-es autók működését és azokat a fizikai hatásokat, amelyek mind az autóra, mind a pilótára hatnak a pályán. Leleplezem a fizikát a sokat emlegetett ground effect, DRS, hibrid erőforrások és még számos technológiai megoldás mögött, melyek egyre inkább a civil autózás részévé is válnak. Összefoglalva, ízelítőt adok abból, hogy fizikusként, milyen számomra egy futamot végignézni.


20:00-20:45

Prof. Dr. Gergely Árpád László: Gravitációs hullámok, az Univerzum titkainak őrzői

A gravitációs hullámokat Einstein gravitációelmélete, az általános relativitáselmélet jósolta meg 1916-ban. Ezek a téridő görbületének hullámzásai, melyek fénysebességgel terjednek. Az első gravitációs hullámot 2015-ben detektálta a LIGO Tudományos Kollaboráció, melynek az előadó is tagja. Azóta ezt 90 újabb detektálás követte, melyek elemzéséből a fekete lyukakkal, a gravitációs hullámok sebességével, diszperziójával, a neutroncsillagokkal, a nehéz elemek kozmikus keletkezésével, az Univerzum tágulási ütemével és a fizika fundamentális elméleteivel kapcsolatos érdekes és fontos információk derültek ki. Az előadás betekintést nyújt a gravitációs hullámok világába.


STANDOS BEMUTATÓK

Legyél Te is fizikus egy estére! - Kísérletek kicsiknek és nagyoknak az SZTE Fizikai Intézetében

Helyszín: 6720 Szeged, Tisza Lajos krt. 84-86., II. emelet, Bay Zoltán és Fröchlich Pál tantermek

Időtartam: 17:00-22:00


Látványos fizikai kísérletek és bemutatók a modern fizika minden ágából:


Kísérletezz velünk és a fénnyel! Játékok és kísérletek az optika témaköréből

Kipróbálható játékokkal és kísérletekkel segítjük egyes fénytani jelenségek és az optika törvényeinek megértését.


Gyereksarok

Fizika 6-14 éves gyermekeknek.

Készíts velünk körömlakk-pillangót és ismerd meg a nem newtoni folyadékok különleges világát!


Polarizáció / Színes optikai mikroszkópiai kísérletek

Az optikai mikroszkópok a biológiai, az orvosi és a fizikai kutatások egyik alapvető eszköze. A mintáról visszaverődő vagy azon áthaladó fény kódolja a minta fizikai tulajdonságait. A különböző optikai mikroszkópiai módszerek ezen kódok megfejtését jelenti. A kísérletes bemutatón a fény polarizációs tulajdonságán alapuló eljárásokkal ismerkedhetnek meg a látogatók.


Csillagászat égen és földön

Az SZTE csillagászai széles körű nemzetközi együttműködések keretében, a legfejlettebb földfelszíni és űrcsillagászati eszközök (köztük a James Webb-űrtávcső) segítségével végzik mindennapi kutatómunkájukat. A program során betekintést nyújtunk az érdeklődőknek arról, hogyan zajlik manapság a csillagászati adatok feldolgozása, és hogy milyen érdekes eredményekre juttattak a szegedi kutatók a közelmúltban.


Kis részecske – nagy probléma, avagy a légköri aeroszolok sötét oldala

A szabad szemmel nem látható légköri szennyező részecskék a jelentős egészségkárosító hatásuk mellett, kiemelt szerepet játszanak a Föld és a légkör sugárzásos egyensúlyában is. Rántsuk le a leplet róluk és számoljuk meg őket együtt!


Nanoszerkezetek szelfije – Mikroszkópon keresztül a világ

Bemutatkozik a SEMILAB: Interaktív félvezetőipari méréstechnikai bemutató


Az anyagok ujjlenyomata: molekuláris nyomozás Raman spektroszkópiával

A program során bemutatjuk, hogy hogyan néz ki különböző anyagok "optikai ujjlenyomata" és hogy miként használható fel azonosításra. Röviden ismertetjük az emögött álló Raman szórás jelenségét és az ezen alapuló Raman spektroszkópia módszerét. Megmérünk és beazonosítunk több - ránézésre hasonló - hétköznapi anyagot.


Lézer-generált röntgen CT

Egy hagyományos röntgenkészülék térbeli felbontása kicsi, melynek oka a röntgencsőben lévő forrás centiméter nagyságú felületében keresendő. Egy lézernyalábot kicsiny, alig századmiliméteres területre tudunk lefókuszálni. Ha ezt egy nagy intenzitású lézerimpulzussal tesszük, akkor arról az igen kicsiny területről nagy térbeli koherenciájú, azaz nagy térbeli feloldást lehetővé tevő röntgensugárzás lép ki. A standon bemutatjuk a kifejlesztett lézert, a röntgenforrást, illetve a CT eljáráshoz szükséges képfeldolgozás elemeit és eredményeit.


Óriás lézertükrök készítése az ELI-ben

Homogén vékonyréteg rendszerek (SiOx / TiOx / HfOx) segítségével olyan tükröző felületek előállítását készítjük elő, melyek megfelelően magas roncsolási küszöbbel rendelkeznek és eleget tesznek az ELI ALPS legszigorúbb elvárásainak is.


Betekintés a gravitációs hullámok és a fekete lyukak világába

A gravitációs hullámok a téridő fodrozódásai, amelyek létezésére és tulajdonságaira Einstein pontosan 100 évvel ezelőtt, az általános relativitáselmélete részeként következtetett. Az elmélet szerint gravitációs hullámokat a mozgó tömegek keltik, a forrásukról leválva fénysebességgel terjednek tovább az űr végtelenjébe és ahol áthaladnak ott a térbeli pontok távolságát, vagyis a tér görbületét megváltoztatják.


Az intenzív fény-anyag kölcsönhatás elmélete

A nagyintenzitású lézerterek az anyaggal korábban nem tapasztalt módon hatnak kölcsön, ennek felismerése és alkalmazása vezetett a 2023-as fizikai Nobel-díjhoz. A standon bemutatjuk azokat az elméleti módszereket, amelyek az ilyen jelenségek leírására alkalmasak, az érdeklődők megismerkedhetnek a legfontosabb erősteres folyamatokkal, mint pl. a magasrendű harmonikusok keltése és lehetséges felhasználásai.


Fehérjemolekulák számítógépes modellezése

A biomolekulák struktúrájának pontos ismerete, nagyban elősegíti az adott molekula funkciójának megértését. Fehérjék esetén, amennyiben ismerjük az aminosav sorrendet a szerkezet számítógépes modellezés segítségével is meghatározható. A standunkon a molekulamodellezés legújabb eszközeibe biztosítunk betekintést.



PROGRAMJAINK AZ INTÉZETEN KÍVÜL


Dr. Osvay Károly: Tények, tévhitek, és kérdések a globális felmelegedésről és a(z nukleáris) energia termelésről

Helyszín: ELI ALPS Lézeres Kutatóközpont


Kutatók éjszakája az SZTE Bajai Obszervatóriumának kutató csillagászaival

Helyszín: 6500 Baja, Szegedi út 2.Turnus helyszín: C épület, Aula

Időtartam: 19:00-00:00


Bánhidi Dominik: Magyar csillagászok a robbanó csillagok titkainak nyomában

Helyszín: Baja, Borbás Mihály Látogatóközpont

Időtartam: 20:00-21:00


Planetáriumi vetítés

Helyszín: Baja, Borbás Mihály Látogatóközpont

Időtartam: 18:00-23:00


3D nyomtatás és a telemedicina az orvoslásban (előzetes regisztrációhoz kötött!)

Helyszín: 6725 Szeged, Tisza Lajos krt. 107., SZTE IKIKK 3D Központ

Időtartam: 17:00-23:00


A teljes program díjmentesen, előzetes regisztráció nélkül látogatható.


Szeretettel várunk minden érdeklődőt!






Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

fizikus-mernoki


Új szakkal bővítjük képzési kínálatunkat: 2024 szeptemberétől fizikus-mérnöki alapszakon is tanulhatnak az SZTE Fizikai Intézethez jelentkező hallgatók.


MIÉRT VÁLASZD A FIZIKUS-MÉRNÖKI SZAKOT?


– Szereted a fizikát, de az elmélet mellett a tervezésben és a gyakorlatban is jobban elmélyednél.

– Dinamikusan fejlődő területekre összpontosító, a világ gyors változásaira rugalmasan reagáló oktatásban lehet részed.

– Ipari partnereinkkel kialakított, innovatív és technológia-intenzív kis- és nagyvállalatok igényeire szabott, magyar nyelvű képzésen tanulhatsz.

– Fizikus-mérnöki diplomával hidat jelenthetsz a fizikusok és a mérnökök között, hiszen mindket szakterület skilljeivel rendelkezel.

– Mérnöki és fizikai tanulmányok mellett közgazdasági, informatikai és matematikai ismereteket is elsajátítasz.


FIZIKUS-MÉRNÖK KÉPZÉS SZEGEDEN


A nálunk képzett szakember egyaránt rendelkezik a természeti jelenségek mély megértésének és modellezésének képességével, valamint a kutatásfejlesztési feladatok kreatív megoldásához szükséges ismeretekkel és készségekkel. A megszerzett tudás birtokában képes a fizikai szemlélet alkalmazásával a műszaki, technológiai feladatok széleskörű megoldására, a problémák rendszerszintű átlátására.


IMG_0127


AMIT OKTATUNK


Matematikai ismeretek: vektor- és mátrixszámítás, differenciál- és integrálszámítás, valószínűségszámítás és statisztika, modern matematikai módszerek;

Fizika szakmai ismeretek: mechanika, optika, termodinamika és statisztikus fizika, elektromágnesség, illetve az atomfizika, kvantumfizika, szilárdtestfizika és magfizika alapjai;

Alkalmazott tudományos, technológiai és tervezési ismeretek: mérési módszerek, kísérleti eljárások és alkalmazásaik, számítógépes mérésvezérlés és folyamatszabályozás, tervezési ismeretek és számítógéppel segített tervezés, elektronika, méréstechnika és szenzorika, alkalmazott kémia;

Informatikai és számítástudományi ismeretek: programozás, számítógépes algoritmusok, gépi tanulás;

Kommunikációs és menedzsment ismeretek: gazdasági ismeretek, menedzsment, innováció, marketing, kommunikációs és prezentációs technikák.


Nézd meg itt, milyen óráid lesznek!


AHOGY OKTATUNK


– A diákok aktivitására építő oktatási módszerek széles körű alkalmazása.

– Sokrétű képzés: az elméleti órák anyaga számolási gyakorlatokon és laboratóriumi foglalkozásokon mélyül el.

– A legmodernebb informatikai és szimulációs eszközök és módszerek alkalmazásának elsajátítása a programozás alapjaitól a gépi tanulásig.


IMG_0312R


SPECIALIZÁCIÓK


Alkalmazott fotonika specializáció

Az Alkalmazott fotonika specializáció segítségével a hallgatóink felkészítést kapnak a lézeres technológiákat alkalmazó ipari folyamatok és eljárások alapjainak mélyreható megértésére.

Olyan optikai, lézerfizikai, spektroszkópiai és vákuumfizikai ismeretekre tesznek szert, melyeknek nemcsak az elméleti alapjait, de azok gyakorlatban történő alkalmazását is lehetőségük lesz laboratóriumi gyakorlatokon elsajátítani annak érdekében, hogy a munkaerőpiacon a szilárd elméleti ismeretek mellet gyakorlati készségekkel is rendelkeznek a szükséges területeken.


Anyagtudomány specializáció

Az Anyagtudomány specializáció célja, hogy a hallgatók átfogó képet kapjanak a legfontosabb anyagtudományi ismeretek és anyagvizsgálati módszerek alapjairól, az elméletet szemináriumokon, valamint számolási és laboratóriumi gyakorlatokon is alkalmazva.

A specializáció emellett kiemelt figyelmet fordít az olyan modern technológiai módszerek bemutatására is, mint a lézeres anyagmegmunkálás különböző fajtái, az additív gyártás (3D nyomtatás), illetve a nanotechnológia.


Orvosi technológia specializáció

Az Orvosi technológia specializációban résztvevők az emberi test anatómiái és élettani alapjainak megismerésén túl elmélyülhetnek az orvosi fizikával, az orvosbiológiai méréstechnikával, a biostatisztikával, és az egészségügyi informatikával kapcsolatos ismeretekben, valamint a 3D nyomtatás és a lézerek élettudományi alkalmazásaiban.

A specializáció keretében oktatott tárgyak átfogó ismereteket nyújtanak az orvosi képalkotás elveiről és gyakorlatáról, a humán diagnosztika eszközeiről, és a fizikai elveken alapuló terápiás módszerekről.


IMG_0320


A KÉPZÉS ELVÉGZÉSÉVEL SZEREZHETŐ KÉPESSÉGEK


– A természettudományos és műszaki szemléletnek köszönhetően képes leszel átlátni a komplex folyamatokat a tervezéstől a megvalósításig.

– A képzés során lehetőséged lesz projektmunkákban együttműködni hallgatótáraiddal és egyéni feladatokat is ellátni, így képes leszel csapatban és önállóan is dolgozni.

– Mérnöki, fizikai, matematikai, informatikai, gazdasági és menedzsment területen szerzett tudásodnak köszönhetően képes leszel összetett feladatok megoldására.

– A képzés során elsajátítod a kritikai szemléletet, a logikus, analitikus, rendszerszemléletű gondolkodás képességét, illetve fejlődik az elemző és a problémamegoldó képességed, a kommunikációs készségeid és a kreativitásod is.

– Képes leszel egyszerűbb fizikai jelenségek modellezéséhez programot írni, illetve összetettebb jelenségeket végeselemes szoftverrel modellezni.


TOVÁBBTANULÁS


Végzett hallgatóink a Fizikus MSc, illetve a Fotonikai-Mérnöki MSc szakon folytathatják tanulmányaikat, a mesterfokozat megszerzése után pedig részt vehetnek a Fizika Doktori Iskola PhD programjában is.


ELHELYEZKEDÉS, MUNKAKEZDÉS


Végzett hallgatóink számára a fizikus-mérnöki alapképzésben megszerzett tudás biztosítja a kedvező anyagi feltételek melletti gyors elhelyezkedést.

A diplomád megszerzése után dolgozhatsz például optikai fejlesztőmérnökként, tervezőmérnökként, technológiafejlesztő mérnökként, szoftverfejlesztő mérnökként, kutató-fejlesztőként, tesztmérnökként a kutatás-fejlesztés, az energetika, az anyagtudomány, a járműipar, adattudomány, nanotechnológia, az elektronika, a fotonika, az optika, az infokommunikáció és orvosi technológia területén tevékenykedő innovatív, tudásintenzív vállalatoknál, kutatóintézeteknél és egyetemeken.


HALLGATÓI ÉLET


Szeged barátságos, tágas, zöld, vibráló, diákközpontú egyetemi város, kulturális fellegvár. A Fizikai Intézetben aktív a hallgatói közösség, félévente ismeretterjesztő előadásokat, sportbajnokságokat, szakestet szerveznek. A kisebb létszámból fakadóan barátságos a hangulat és közvetlen a kapcsolat a hallgatók és az oktatók között.

HALLGATÓINK DIPLOMÁJÁNAK ÉRTÉKE


Az általános mérnöki tevékenység is egyre jobban épít a legmodernebb természettudományos ismeretekre, és ez a szak éppen ebben nyújt gyökeresen újat a hagyományos műszaki képzésekhez képest. Hallgatóink megtanulnak csoportban dolgozni, elsajátítják és alkalmazni tudják a munkaadók által elvárt természettudományi és műszaki-technológiai ismereteket, és ez lehetővé teszi számukra a majdani munkahelyükön a gyors beilleszkedést és szakmai illetve anyagi előrelépést.


TOVÁBBI INFORMÁCIÓ


A képzés további részletei elérhetők a felvi.hu-n!

A képzésről bővebb tájékoztatást adnak az Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék munkatársai a velük készült interjúban, mely IDE kattintva olvasható.

A szakról megjelent cikkek:

Római, párizsi és lundi egyetemek példáin indít hazánkban eddig nem létező szakot az SZTE

Reagál a munkaerőpiacra az SZTE, fizikus-mérnöki alapszakot indít

Fizikus-mérnök alapszakot indítanak az SZTE-n

Fizikus-mérnöki alapszak indul a Szegedi Tudományegyetemen

Nagy dobásra készül a vidéki egyetem: ilyen piacképes új képzést indítanak

Friss hírek

Fizika_Napja_tervek_masolata_Facebook-borito

Nagy örömmel jelentjük be, hogy 2025. február 1-jén (szombaton) kerül megrendezésre a Szegedi Fizika Napja az SZTE Fizikai Intézetben (Tisza Lajos krt. 84-86., II. emelet)!

Screenshot_from_2024-12-18_09-43-55

2024. december 17-re virradóra elhunyt Dr. Nánai László professzor emeritus, nyugalmazott egyetemi tanár, Intézetünk korábbi munkatársa.

Kövess minket



instagramYouTube