Screenshot_from_2024-10-24_11-19-33

Rekorder hármascsillag: NASA-sajtóközlemény az SZTE csillagászai részvételével zajló kutatásról

A kutatók a NASA TESS űrtávcsövének adataiban találtak egy rekordernek számító hármas csillagrendszert: a rendszer tagjai ugyanis rendkívül közel keringenek egymáshoz, jócskán közelebb, mint a Naprendszer legbelső bolygója, a Merkúr a Naphoz.

A többescsillag-rendszerek kutatásának nemzetközi szaktekintélye, Dr. Borkovits Tamás, illetve Dr. Bíró Imre Barna és Dr. Mitnyan Tibor (mindannyian az SZTE Bajai Obszervatórium, ill. a HUN-REN–SZTE Sztelláris Asztrofizikai Kutatócsoport munkatársai) részvételével zajló kutatás eredményeként sikerült felfedni a TIC 290061484 nevet viselő csillaghármas tulajdonságait.


Az SZTE kutatói és munkatársai a NASA TESS űrtávcsövének adatait elemezve találták meg a rekordernek számító csillaghármast. A hármas csillagrendszer egy, a tömegközéppontot 1,8 nap alatt körüljáró csillag-ikerpárból, valamint egy, a két csillagtól egy kicsit távolabb elhelyezkedő, harmadik csillagból áll, amely 25 nap alatt kerüli meg a rendszer tömegközéppontját. A rendszer tőlünk 5000 fényévre található, a Hattyú csillagképben.

Az eredmények a rangos Astrophysical Journal folyóiratban kerültek közlésre.

Az új csillaghármas felfedezéséről a NASA is beszámolt sajtóközlemény formájában, további részletekről pedig a csillagaszat.hu országos szakportálon olvashatunk:

Rekorder csillaghármast talált a TESS-űrtávcső – a kutatásban magyarok is részt vettek (csillagaszat.hu, 2024.10.23.)


A nyitókép forrása: space.com





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Friss hírek

desert-drought-dehydrated-clay-soil-60013

„Vízgazdálkodási kihívások és tudományos válaszok a Dél-Alföldön” címmel tartottak szakmai napot Szegeden, a Magyar Tudományos Akadémia helyi akadémiai bizottságának székházában. A Magyar Hidrológiai Társaság által szervezett szakmai nap célja, hogy platformot biztosítson a vízügyi igazgatás által felvetett gyakorlati problémák, kutatási kérdések és innovációs igények megvitatására, valamint hogy feltérképezze az ezekre választ adni képes egyetemi kompetenciákat a Szegedi Tudományegyetemen.

Dr. Osvay Károly lézerfizikus

A Szegedi Tudományegyetem dr. Osvay Károly által vezetett TeWaTi lézer kutatócsoportja, valamint a prof. dr. Hideghéty Katalin vezette radioonkológiai kutatócsoportja is részt vesz az EuPRAXIA (European Plasma Research Accelerator with Excellence in Applications) nemzetközi konzorcium által kitűzött új generációs lézer-plazma gyorsítású szabadelektron-lézer előkészítésében.

Kövess minket



instagramYouTube