polarizationSphericalDistribution_488_nm_80nm_18nm

Elméleti és kísérleti módszerekkel vizsgálták kutatóink a szabadon forgó molekulák és plazmonikus nanorészecskék kölcsönhatását

Novák Tibor, az AdOptIm Kutatócsoport egyedi molekula lokalizációs mikroszkópiával foglalkozó tudományos munkatársa tanulmányt írt a rangos Optics Communications nemzetközi folyóiratba. Az írás témája a szabadon forgó molekulák és plazmonikus nanorészecskék kölcsönhatásának vizsgálata. Szerzőtársai az intézetünkből Erdélyi Miklós, a kutatócsoport vezetője, Bíró Péter, Ponyeczkiné Czvik Elvira, illetve az SZTE és az SZBK vegyészei.

Kutatóink elméleti modellezéssel és egyedi molekula lokalizációs mikroszkópiai technikával karakterizálták fém nanogömbökhöz kötött szerves festékmolekulák sugárzásának polarizációfokát.

A jelenség alapja, hogy a plazmonikus nanorészecskék kölcsönhatnak a fluoreszkáló molekulákkal, jelentősen befolyásolva azok sugárzását. Azonban ez a kölcsönhatás erősen függ a festékmolekula irányultságától, és számos kísérleti alkalmazásnál (például folyadék közegben) a molekula forgása jóval rövidebb időskálán történik (nanoszekundum), mint a detektálás (milliszekundum). Ennek leírására dolgoztak ki egy összetett számítógépes modellszámítást, egy egyszerűsített, szemléletes elméleti modellt, és kísérleti módszereket is. Ezek segítségével megmutatták, hogy ilyen rendszerben még szabadon és gyorsan forgó molekulák esetén is magas polarizációfokú lesz a sugárzás.

Kutatásuknak és a kifejlesztett metodikáknak köszönhetően jobban érthetővé vált a szabadon forgó molekulák és plazmonikus nanorészecskék kölcsönhatása, amivel akár a plazmonika gyakorlati alkalmazásaihoz – mint például biomolekula-detektálás – is hozzájárulhatnak.


A „Using polarization sensitive SMLM to infer the interaction strength of dye-plasmonic nanosphere systems” címmel megjelent tanulmány ITT olvasható.


A borítóképen: A mérhető polarizációfok a festékmolekula gömbi nanorészecskén lévő pozíciójától függően.






Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Friss hírek

Dr. Osvay Károly lézerfizikus

A Szegedi Tudományegyetem dr. Osvay Károly által vezetett TeWaTi lézer kutatócsoportja, valamint a prof. dr. Hideghéty Katalin vezette radioonkológiai kutatócsoportja is részt vesz az EuPRAXIA (European Plasma Research Accelerator with Excellence in Applications) nemzetközi konzorcium által kitűzött új generációs lézer-plazma gyorsítású szabadelektron-lézer előkészítésében.

Fejlec_SZTE_FI_9

Hogyan lesz egy végzett fizikusból IT biztonsági szakember a világ egyik legnagyobb játékgyártó vállalatánál? Interjúnkban Varga Dániel, egy olyan szakember mesél karrierútjáról, aki az SZTE Fizikai Intézet AdOptIm kutatócsoportjából indulva a LEGO Csoport Digitális Biztonság csapatában találta meg hivatását. Bár munkájában közvetlenül nem használja a fizikatudását, az egyetemi évek során megszerzett analitikus gondolkodás, problémamegoldó készség és adatfeldolgozási tapasztalat kulcsszerepet játszik mindennapi feladataiban. Cikkünkben betekintést nyerhetünk abba, hogyan vezetett az útja az IT világába, milyen kihívásokkal találkozik, és mi teszi izgalmassá a kiberbiztonság területét.

Kövess minket



instagramYouTube