POR

Sugárzás okozta DNS-törés vizsgálata szuperrezolúciós mikroszkóppal

A nagy térbeli feloldású, úgynevezett szuperrezolúciós optikai mikroszkópia (STORM) segítségével a sejtekben zajló biokémiai folyamatok molekuláris szinten követhetők. Az SZTE Fizikai Intézetében működő AdOptIm kutatócsoport által kifejlesztett mikroszkóprendszer <10 nm struktúrák optikai leképezését teszi lehetővé. A csoport legfrissebb kutatásai a röntgensugarak hatására bekövetkező DNS-törések vizsgálatára irányultak.

A sugárkezelés a rákos megbetegedések kezelésének egyik fontos eszköze. Célja, hogy a rákos sejtek számát hatékonyan és nagy szelektivitással csökkentse. A terápia során a megfelelő sugárzási paraméterek optimalizálása kritikus fontosságú. Az SZTE Fizikai Intézet AdOptIm kutatócsoportjának és az ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpont Orvosbiológiai Alkalmazások Csoportjának közös kutatási projektjének célja a besugárzás idő- és dózisfüggő hatásainak vizsgálata volt daganatos sejtekben. A kísérletek során a kutatók a DNS kettős szálú törést jelző, fluoreszcens festékkel jelölt γ-H2AX fehérjékről nyertek képeket konfokális és dSTORM lokalizációs mikroszkóppal. A konfokális felvételek elemzésével nagyszámú sejtről tudtak információt gyűjteni, míg a nagy feloldású lokalizációs felvételek kvantitatív kiértékelése pontos képet adott a γ-H2AX fehérjék eloszlásáról és számosságáról a sejteken belül. A remények szerint az eredmények hozzájárulnak a sugárkezelések hatékonyságának növeléséhez és a DNS-ben bekövetkező kettős szálú törések javító mechanizmusának megértéséhez.


A kutatási eredmények a Pathology and Oncology Research folyóiratban jelentek meg.





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Friss hírek

desert-drought-dehydrated-clay-soil-60013

„Vízgazdálkodási kihívások és tudományos válaszok a Dél-Alföldön” címmel tartottak szakmai napot Szegeden, a Magyar Tudományos Akadémia helyi akadémiai bizottságának székházában. A Magyar Hidrológiai Társaság által szervezett szakmai nap célja, hogy platformot biztosítson a vízügyi igazgatás által felvetett gyakorlati problémák, kutatási kérdések és innovációs igények megvitatására, valamint hogy feltérképezze az ezekre választ adni képes egyetemi kompetenciákat a Szegedi Tudományegyetemen.

Dr. Osvay Károly lézerfizikus

A Szegedi Tudományegyetem dr. Osvay Károly által vezetett TeWaTi lézer kutatócsoportja, valamint a prof. dr. Hideghéty Katalin vezette radioonkológiai kutatócsoportja is részt vesz az EuPRAXIA (European Plasma Research Accelerator with Excellence in Applications) nemzetközi konzorcium által kitűzött új generációs lézer-plazma gyorsítású szabadelektron-lézer előkészítésében.

Kövess minket



instagramYouTube