nyito_karikokatalin_kisbolygo

Kisbolygót kapott Karikó Katalin!

A 2002-ben talált aszteroida a Szegeden indult kisbolygó-megfigyelési program eredménye volt, a felfedezés Sárneczky Krisztián programvezető kutató és Heiner Zsuzsanna, az SZTE akkori csillagász hallgatójának észlelőmunkája során történt.

Sárneczky Krisztián vezetésével - a szegedi egyetem támogatásával, a Szegedi Csillagvizsgáló műszereivel - 1997-ben indult szervezett kisbolygó-megfigyelési program, ami hamarosan nagyobb obszervatóriumokba települt át. Az azóta felfedezett közel kétezer aszteroida jó részét az ELKH (korábban MTA) CSFK Csillagászati Intézet Piszkéstetői Megfigyelő Állomásának 60 cm-es Schmidt-távcsövével találták a CSFK kutatói, valamint az SZTE és az ELTE hallgatói, munkatársai.
A Karikó Katalinról elnevezett kisbolygót 2002. január 11-én Sárneczky Krisztián és Heiner Zsuzsanna (az SZTE akkori csillagász hallgatója, jelenleg a berlini Humboldt Egyetem laborvezető fizikusa) fedezte fel. A nagyjából 1,5 km átmérőjű űrszikla a Mars és a Jupiter közötti fő kisbolygóöv belső részén keringve 3,7 év alatt kerüli meg a Napot.

A csillagaszat.hu portál híre (forrás)

Az SZTE sajtóirodájának összefoglaló cikke





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

cover

Az SZTE Fizikai Intézet a 2024-es őszi félévben is tart helyi Tudományos Diáköri Konferenciát, melyen külön szekcióban középiskolások és az intézet hallgatói is bemutathatják kutatási eredményeiket.

Friss hírek

polarizationSphericalDistribution_488_nm_80nm_18nm

Novák Tibor, az AdOptIm Kutatócsoport egyedi molekula lokalizációs mikroszkópiával foglalkozó tudományos munkatársa tanulmányt írt a rangos Optics Communications nemzetközi folyóiratba. Az írás témája a szabadon forgó molekulák és plazmonikus nanorészecskék kölcsönhatásának vizsgálata. Szerzőtársai az intézetünkből Erdélyi Miklós, a kutatócsoport vezetője, Bíró Péter, Ponyeczkiné Czvik Elvira, illetve az SZTE és az SZBK vegyészei.

young_solar_system

Szányi Balázs, az SZTE Fizika Doktori Iskola hallgatója és témavezetője, Maria Lugaro is részt vett a Nap kialakulásának időskálájának kiderítésére irányuló kutatásban. A nukleáris asztrofizikai módszereken alapuló eredményeket a Nature folyóirat közölte le.

Kövess minket



instagramYouTube