

Gaál Péter, a TeWaTi Kutatócsoport ultrarövid impulzusok erősítésével és felhasználásával foglalkozó PhD-hallgatójának és szerzőtársainak (az intézetünkből Osvay Károly, a kutatócsoport vezetője, Gilinger Tibor, Nagyillés Bálint, Kovács Ádám, Füle Miklós, Karnok Máté, Novák Tibor, Kovács Attila, illetve az SZTE Informatikai Intézet és az ELI ALPS kutatói) “A Versatile 100 Hz Laser System with Few-Cycle and TeraWatt Pulses for Applications” című tanulmánya nemrég jelent meg a rangos Applied Sciences nemzetközi folyóiratban.
Az írás témája egy – egyedülálló – hangolható kimenettel rendelkező lézerrendszer fejlesztésének és széleskörű kísérletekben való alkalmazási lehetőségeinek bemutatása.
Gaál Péter, a tanulmány első szerzője elmondta, hogy a kutatócsoportjuk kifejlesztett egy olyan egyedülálló, hangolható kimeneti paraméterekkel rendelkező lézerrendszert, amely széleskörű alkalmazási lehetőségeket nyújt.
A szerző hozzátette, hogy a 100 Hz ismétlési frekvencián üzemelő, változtatható kimenetű rendszer az ún. negatívan-pozitívan fázismodulált impulzuserősítés elvén működik. A rendszer két kimenettel rendelkezik. Az egyik az ún. néhány-ciklusú kimenet, amely 7,1 fs időbeli hosszúságú és 0,25 mJ energiájú impulzusokat szolgáltat, míg a másikon, a nagyintenzitású kimeneten 26 fs hosszúságú és 50 mJ energiájú impulzusokat lehet előállítani, elérve a közel 2 TW csúcsintenzitást.
Mindemellett a lézerrendszer különlegességét az adja, hogy annak energia- és impulzusidő stabilitása kimagasló, 1% alatti.
A publikációban számos kísérleti eredményt és felhasználást is bemutatnak a kutatók, ezzel is igazolva a fejlesztett lézerrendszer jelentőségét. A közölt eredmények között megjelenik például nagy ismétlési frekvenciájú céltárgyrendszer-fejlesztés, illetve előkészületek lézer-indukált röntgen generálás területén is, amelyet ipari képalkotásra használnak majd a kutatócsoport tagjai.
A teljes tanulmány IDE kattintva olvasható.