IMG_20241223_130140

Egyedülálló, hangolható kimeneti paraméterekkel rendelkező lézerrendszert fejlesztettek a TeWaTi kutatói

Gaál Péter, a TeWaTi Kutatócsoport ultrarövid impulzusok erősítésével és felhasználásával foglalkozó PhD-hallgatójának és szerzőtársainak (az intézetünkből Osvay Károly, a kutatócsoport vezetője, Gilinger Tibor, Nagyillés Bálint, Kovács Ádám, Füle Miklós, Karnok Máté, Novák Tibor, Kovács Attila, illetve az SZTE Informatikai Intézet és az ELI ALPS kutatói) “A Versatile 100 Hz Laser System with Few-Cycle and TeraWatt Pulses for Applications” című tanulmánya nemrég jelent meg a rangos Applied Sciences nemzetközi folyóiratban.

Az írás témája egy – egyedülálló – hangolható kimenettel rendelkező lézerrendszer fejlesztésének és széleskörű kísérletekben való alkalmazási lehetőségeinek bemutatása.


Gaál Péter, a tanulmány első szerzője elmondta, hogy a kutatócsoportjuk kifejlesztett egy olyan egyedülálló, hangolható kimeneti paraméterekkel rendelkező lézerrendszert, amely széleskörű alkalmazási lehetőségeket nyújt.

A szerző hozzátette, hogy a 100 Hz ismétlési frekvencián üzemelő, változtatható kimenetű rendszer az ún. negatívan-pozitívan fázismodulált impulzuserősítés elvén működik. A rendszer két kimenettel rendelkezik. Az egyik az ún. néhány-ciklusú kimenet, amely 7,1 fs időbeli hosszúságú és 0,25 mJ energiájú impulzusokat szolgáltat, míg a másikon, a nagyintenzitású kimeneten 26 fs hosszúságú és 50 mJ energiájú impulzusokat lehet előállítani, elérve a közel 2 TW csúcsintenzitást.

Mindemellett a lézerrendszer különlegességét az adja, hogy annak energia- és impulzusidő stabilitása kimagasló, 1% alatti.

A publikációban számos kísérleti eredményt és felhasználást is bemutatnak a kutatók, ezzel is igazolva a fejlesztett lézerrendszer jelentőségét. A közölt eredmények között megjelenik például nagy ismétlési frekvenciájú céltárgyrendszer-fejlesztés, illetve előkészületek lézer-indukált röntgen generálás területén is, amelyet ipari képalkotásra használnak majd a kutatócsoport tagjai.


A teljes tanulmány IDE kattintva olvasható.






Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Friss hírek

desert-drought-dehydrated-clay-soil-60013

„Vízgazdálkodási kihívások és tudományos válaszok a Dél-Alföldön” címmel tartottak szakmai napot Szegeden, a Magyar Tudományos Akadémia helyi akadémiai bizottságának székházában. A Magyar Hidrológiai Társaság által szervezett szakmai nap célja, hogy platformot biztosítson a vízügyi igazgatás által felvetett gyakorlati problémák, kutatási kérdések és innovációs igények megvitatására, valamint hogy feltérképezze az ezekre választ adni képes egyetemi kompetenciákat a Szegedi Tudományegyetemen.

Dr. Osvay Károly lézerfizikus

A Szegedi Tudományegyetem dr. Osvay Károly által vezetett TeWaTi lézer kutatócsoportja, valamint a prof. dr. Hideghéty Katalin vezette radioonkológiai kutatócsoportja is részt vesz az EuPRAXIA (European Plasma Research Accelerator with Excellence in Applications) nemzetközi konzorcium által kitűzött új generációs lézer-plazma gyorsítású szabadelektron-lézer előkészítésében.

Kövess minket



instagramYouTube