2025. február 1-jén megnyíltak az SZTE Fizikai Intézet kapui a fizika iránt érdeklődők előtt. A hosszú múltra visszatekintő Fizika Napja célja, hogy a pályaválasztás előtt álló diákok betekintést nyerhessenek a fizika szerteágazó világába, megismerhessék a számukra legérdekesebb területeket és segítsünk nekik eldönteni, hogy fizika vagy fizikus-mérnöki szakon folytassák-e a tanulmányaikat.
Kíváncsiak voltunk, hogy sikerült-e elérni céljainkat, ezért a rendezvényre látogatók közül hat fiataltól megkérdeztük, hogy mi motiválta őket a részvételben, mely programok voltak számukra a legérdekesebbek és milyen élményekkel gazdagodtak a délelőtt folyamán.
A megkérdezett fiatalok döntően azért vettek részt a Fizika Napja programjain, hogy betekintést nyerhessenek a fizikai kutatásokba és a felvételivel kapcsolatos információkat szerezzenek.
A 17 éves Gréta kifejezetten érdeklődik a fizika sokszínűsége iránt. Elmondta, hogy
„Azért vettem részt a Fizika Napján, mert a fizika mindig is érdekelt és az elmúlt 2 évben a Kutatók Éjszakáján már megtapasztaltam, milyen izgalmas programokat kínál a Fizikai Intézet. Mivel akkor nagyon érdekes kísérleteket és előadásokat láttam, biztos voltam benne, hogy a Fizika Napja is hasonlóan jó élmény lesz.”
A többiek elsősorban a szakválasztással kapcsolatos kérdéseik miatt jöttek el a rendezvényre. Például a 22 éves kiskunfélegyházi Elizabet fizikus-mérnöki szakon szeretné folytatni a tanulmányait. Ő úgy fogalmazott, hogy:
„Mivel érdekel a fizika és az egyetem maga, szerettem volna minél közelebbről megtapasztalni, hogy mire számíthatok. A programok keretein belül magamat is letesztelhettem, illetve feltehettem a kérdéseimet. Magabiztosan és motiváltan értem haza.”
A 16 éves Márk Budapestről jött el a Fizika Napjára. Ő már 10. osztályosként komolyan érdeklődik a fizika szak iránt, a programunkról is a felvételi tájékozódást segítő rendezvényen, a budapesti Educatio kiállításon szerzett tudomást. Szerinte „ez a rendezvény tökéletes a fizika szak mélyebb megismerésére.”
A 17 éves Eszter (Békéscsaba) az SZTE fizika szakjára szeretne jelentkezni. Ő alaposan körüljárja, mire számíthat, ha hozzánk jelentkezik, hiszen nem először jött el a Fizika Napjára:
"Azért jöttem el idén ismét a fizika napjára, mert tavaly nagyon megtetszett, kellemesen éreztem magam, új ötletekkel, tele inspirációval távoztam, és ez a löket idén is jól jött, egyre közeledvén a pályaválasztáshoz."
A látogatók a fizika változatos területeit, sokszínű ipari felhasználási lehetőségeit, az egyetemen és kutatóintézetekben folyó kutatásokat és az egyetemista létet előadásokon, standos bemutatókon, egyetemi mintaórán és laborlátogatásokon keresztül ismerhették meg. Megkérdeztük a résztvevőket, hogy mely programok bizonyultak számukra a leginkább hasznosnak.
Az előadások során az érdeklődők hallhattak az egészség és a mesterséges intelligencia kapcsolatáról (az előadás anyaga IDE kattintva letölthető) és a kvantumtudomány elméleti és gyakorlati oldalába is betekintést nyerhettek. Az utolsó előadás kerekasztal beszélgetés volt, amin három fizikus hölgy beszélt a karrierútjáról, így a fizikusok munkaerőpiaci helyzetéről is gyűjthettek információt. Elizabetnek ez a program adott a legtöbbet:
„A leginkább a kerekasztalbeszélgetés tetszett, 3 nagyon sikeres nő mesélte el a saját tapasztalatait a munkaerőpiacon. Felismertem magam bennük, megnyugtattak afelől, hogy nőként is szabad merni, legyen szó a tanulmányokról, karrierről, szakmai kihívásokról, vagy a magánéletről.”
A nap folyamán egy tanóra erejéig kipróbálhatták a látogatók, hogy milyen egyetemistának lenni, hiszen a programban egyetemi mintaóra is volt a kvantumtudomány témájában. Márknak ez a program tetszett a legjobban, mert „az egyetemi mintaóra belátást adott a magasabb szintű fizika oktatásba.”
A standos bemutatónkon 13 kutatócsoport, cég, illetve kutatóintézet adott betekintést a fizika szerteágazó világába. Kísérleteken, szimulációkon, eszköz- és műszeres bemutatókon keresztül ismerkedhettek meg csillagászati, biofizika, optikai, plazmonikai kutatásokkal, a fény-anyag kölcsönhatás rejtelmeivel vagy a műszerfejlesztéssel. Ugyanakkor bátran feltehették kérdéseiket a kutatói pálya, a szakválasztás vagy bármilyen fizikai probléma kapcsán. A 18 éves Brigitta a standos bemutatókat emelte ki a programból:
„A laborlátogatás mellett a biofizikusok standja tetszett a legjobban. Kutatásaik bemutatását jól lehetett érteni középiskolai fizikatudással is. Inspirálónak találtam, hogy milyen motiváltak a kutatásaik iránt és mekkora eltökéltséggel beszéltek róluk. Úgy éreztem simán el tudtam volna tölteni akár egy teljes napot is azzal, hogy a különböző kutatócsoportok ismereteit hallgatom.”
Programunkat laborlátogatásokkal színesítettük. Az érdeklődők bemehettek a SZTE IKIKK 3D Központba, ahol a 3D nyomtatás és a fizika kapcsolatával ismerkedhettek meg. Nyitva állt az érdeklődők előtt a Lézeres Aeroszol Kutatások Laboratóriuma is, ahol a légköri nanorészecskék vizsgálati módszerei volt a téma. Nano- és Mikromegmunkálás Kutatócsoport laboratóriumában pedig olyan kísérlettel készültek a kutatók, amiben nanorészecskéket állítottak elő szikraplazmában. A laborlátogatásokat két diák is kiemelte:
„Számomra a legizgalmasabb a vezetett látogatás volt a Nano- és Mikromegmunkálási laborban. Különösen tetszett, hogy a saját szememmel láthattam, hogyan állítanak elő nanorészecskéket és milyen kreatív felhasználási területek vannak rájuk. Megdöbbentő volt, hogy mennyi lehetőség rejlik ezen a területen és a látogatás után még inkább kedvet kaptam ahhoz, hogy jobban elmélyedjek ebben a témában.” (Gréta, 17, Szeged)
„Tetszett a 3D nyomtatás központjának bemutatása és az, hogy mennyi mindent meg lehet ezzel a technológiával valósítani, milyen különleges anyagokat vagy formákat lehet létrehozni vele.” (Dávid, 16, Szeged)
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy a résztvevőink milyen pozitív tapasztalatokkal távoztak a Fizika Napjáról. Nem titkolt szándékunk, hogy segítsünk a középiskolásoknak eldönteni, nálunk szeretnék-e folytatni a tanulmányaikat. Megkérdezett résztvevőinknek sikerült is választ adni erre a kérdésre a válaszaik alapján:
"A Fizika Napján bebizonyosodott, hogy a fizika a jó irány számomra." (Márk, 16. Budapest)
"A Fizika Napján válaszokat kaptam a saját kérdéseimre. Minden érdekel, ezért nem volt egyenes az út a fizika szakig, de miután meghallgattam az előadásokat és a különböző háttérsztorikat, úgy érzem nem vagyok egyedül és a jó helyre jöttem. Leadtam a jelentkezésemet." (Elizabet, 22, Kiskunfélegyháza)
A programmal azt is igyekeztünk elérni, hogy a fiatalok figyelmét ráirányítsuk arra, a fizika sokkal több annál, mint amit a középiskolában tanulnak. A fizikára kifejezetten nagy szükség van a tudományban és az iparban egyaránt, széleskörűsége végtelen lehetőséget kínál a különböző területek iránt érdeklődők számára. Gréta ismeretei is sokat bővültek:
„A Fizika Napja számomra rengeteg új és izgalmas tapasztalatot hozott. Megismerhettem a fizika olyan területeit, amelyekről korábban nem is tudtam, hogy ide tartoznak. Ez a nap megerősített abban, hogy a jövőben is mindenképpen szeretnék legalább hobbi szinten foglalkozni a fizikával.” (Gréta, 17. Szeged)
„Az előadások során sok új dolgot tanultam, az aeroszolról, lézerkutatásról, kvantummechanikai oszcillátorokról és még sok másról. Az is nagyon pozitív volt számomra, hogy mindenki nagyon segítőkész volt és bármilyen kérdésemre választ adtak.” (Brigitta, 18, Békéscsaba)
Ugyanakkor nemcsak a felvételi döntésüket igyekeztünk segíteni és a fizika különböző területeire felhívni figyelmüket. A különböző high-tech cégek és kutatóintézetek képviselőjeként jelen lévő, számos egykori hallgatónk és kollégánk segítségével arra is mutattunk példákat, hogy milyen munkakörökben van lehetőség fizikusként elhelyezkedni. A 16 éves Dávidnak például ez volt a legnagyobb segítség:
"Jó volt hallani azt, hogy fizikusként nagyon széles körben lehet elhelyezkedni, sokféle dologgal lehet foglalkozni. Én hamarosan pályaválasztás előtt állok, ezért úgy gondolom, hogy jó ötlet volt eljönnöm."
A Fizika Napja keretén belül került sor a Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Verseny eredményhirdetésére is. A díjátadó látványos kísérleti bemutatóval indult, amelyen például lebegő és felfelé szálló buborékokat is láthattak a résztvevők. A díjazottak listája IDE kattintva tekinthető meg Eötvös Loránd Fizikai Társulat honlapján. Szívből gratulálunk minden résztvevőnek!
Köszönjük minden látogatónak a részvételt, bízunk benne, hogy mindenki pozitív tapasztalatokkal tért haza! Találkozzunk az SZTE Fizikai Intézet képzésein! :)
Sajtómegjelenések a Szegedi Fizika Napjáról:
A pénzügyi szektorban is kikerülhetetlenek fizikusok, de mégis lasszóval fogják a hallgatókat
Ez már nem tantárgy, hanem élmény: Fizika testközelből a Szegedi Tudományegyetemen
Szeged TV híradója (13:16-tól)