Együttműködéseink

Kutatóintézetek

Ipari kapcsolatok

Az Intézet ipari kutatásokban is aktív szerepet vállal, melyekbe szintén várjuk a tehetséges hallgatók bekapcsolódását. Ezek a cégek egyúttal elhelyezkedési lehetőségeket is kínálnak a nálunk végzett hallgatóknak.

Fontosabb aktív együttműködéseink:

LIGO Tudományos Kollaboráció

A mintegy 100 kutatási intézmény és egyetem több, mint 1000 kutatóját tömörítő nemzetközi kollaboráció tagjaként vesz részt a Gravitációelméleti Kutatócsoport a gravitációs hullámok keresésében a LIGO, Virgo és Kagra lézer-interferometrikus gravitációshullám-detektorok segítségével. A kollaboráció 2015-ben mutatott ki először gravitációs hullámokat. Ezt a teljesítményt Nobel-, Special Breakthrough, Kozmológiai Gruber és egyéb rangos díjakkal jutalmazták. Azóta két gravitációshullám-katalógus látott nyilvánosságot, a hullámok forrásai összeolvadó fekete lyukak és neutroncsillagok. A kollaboráció kidolgozta a Hubble-állandó mérésének új módszerét, valamint elsőként figyelt meg közepes tömegű fekete lyukat. Megerősítette, hogy a gravitációs hullám fénysebességgel terjed. Csoportunk tagságát évente újítjuk, hallgatóink lehetőséget kapnak az adatelemzésbe való bekapcsolódásra.





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Friss hírek

desert-drought-dehydrated-clay-soil-60013

„Vízgazdálkodási kihívások és tudományos válaszok a Dél-Alföldön” címmel tartottak szakmai napot Szegeden, a Magyar Tudományos Akadémia helyi akadémiai bizottságának székházában. A Magyar Hidrológiai Társaság által szervezett szakmai nap célja, hogy platformot biztosítson a vízügyi igazgatás által felvetett gyakorlati problémák, kutatási kérdések és innovációs igények megvitatására, valamint hogy feltérképezze az ezekre választ adni képes egyetemi kompetenciákat a Szegedi Tudományegyetemen.

Dr. Osvay Károly lézerfizikus

A Szegedi Tudományegyetem dr. Osvay Károly által vezetett TeWaTi lézer kutatócsoportja, valamint a prof. dr. Hideghéty Katalin vezette radioonkológiai kutatócsoportja is részt vesz az EuPRAXIA (European Plasma Research Accelerator with Excellence in Applications) nemzetközi konzorcium által kitűzött új generációs lézer-plazma gyorsítású szabadelektron-lézer előkészítésében.

Kövess minket



instagramYouTube