Együttműködéseink

Kutatóintézetek

Ipari kapcsolatok

Az Intézet ipari kutatásokban is aktív szerepet vállal, melyekbe szintén várjuk a tehetséges hallgatók bekapcsolódását. Ezek a cégek egyúttal elhelyezkedési lehetőségeket is kínálnak a nálunk végzett hallgatóknak.

Fontosabb aktív együttműködéseink:

LIGO Tudományos Kollaboráció

A mintegy 100 kutatási intézmény és egyetem több, mint 1000 kutatóját tömörítő nemzetközi kollaboráció tagjaként vesz részt a Gravitációelméleti Kutatócsoport a gravitációs hullámok keresésében a LIGO, Virgo és Kagra lézer-interferometrikus gravitációshullám-detektorok segítségével. A kollaboráció 2015-ben mutatott ki először gravitációs hullámokat. Ezt a teljesítményt Nobel-, Special Breakthrough, Kozmológiai Gruber és egyéb rangos díjakkal jutalmazták. Azóta két gravitációshullám-katalógus látott nyilvánosságot, a hullámok forrásai összeolvadó fekete lyukak és neutroncsillagok. A kollaboráció kidolgozta a Hubble-állandó mérésének új módszerét, valamint elsőként figyelt meg közepes tömegű fekete lyukat. Megerősítette, hogy a gravitációs hullám fénysebességgel terjed. Csoportunk tagságát évente újítjuk, hallgatóink lehetőséget kapnak az adatelemzésbe való bekapcsolódásra.





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

cover

Az SZTE Fizikai Intézet a 2024-es őszi félévben is tart helyi Tudományos Diáköri Konferenciát, melyen külön szekcióban középiskolások és az intézet hallgatói is bemutathatják kutatási eredményeiket.

Friss hírek

polarizationSphericalDistribution_488_nm_80nm_18nm

Novák Tibor, az AdOptIm Kutatócsoport egyedi molekula lokalizációs mikroszkópiával foglalkozó tudományos munkatársa tanulmányt írt a rangos Optics Communications nemzetközi folyóiratba. Az írás témája a szabadon forgó molekulák és plazmonikus nanorészecskék kölcsönhatásának vizsgálata. Szerzőtársai az intézetünkből Erdélyi Miklós, a kutatócsoport vezetője, Bíró Péter, Ponyeczkiné Czvik Elvira, illetve az SZTE és az SZBK vegyészei.

young_solar_system

Szányi Balázs, az SZTE Fizika Doktori Iskola hallgatója és témavezetője, Maria Lugaro is részt vett a Nap kialakulásának időskálájának kiderítésére irányuló kutatásban. A nukleáris asztrofizikai módszereken alapuló eredményeket a Nature folyóirat közölte le.

Kövess minket



instagramYouTube