Fejlec_SZTE_FI_4

Indul a Játsszunk fizikát! verseny

Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád-Csanád Vármegyei Csoportja és a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete 26. alkalommal 3 fordulós versenyt hirdet fizikai kísérletekből általános és középiskolás diákok számára.

Ebben az évben csatlakozunk a „2025 a Kvantumfizika Éve” nemzetközi és hazai programsorozathoz, versenyünket ennek jegyében szervezzük. Az ENSZ közgyűlése 2025-öt a kvantumfizika nemzetközi évének nyilvánította (International Year of Quantum Science and Technology, IYQ). A nyilatkozattal a kvantumfizika legfontosabb tudományos előrelépéseinek századik évfordulójára emlékezünk.



A verseny arra igyekszik ösztönözni az általános és a középiskolás diákokat, hogy fedezzenek fel érdekességeket a körülöttük lévő világban. Hat héten keresztül, kéthetenként egy-egy tudománytörténeti kérdést és három-három megoldandó kísérleti feladatot közlünk. A résztvevőknek a feladatok megoldásait, a kísérletek körülményeit, az azokból származó tapasztalatokat és a jelenségek magyarázatait kell elküldeniük, kísérletenként legfeljebb 1-1 A4-es lapon. A megoldásokat jól érthetően, pontosan kell megfogalmazni. A saját készítésű eszközök rajzai, fotói, videói segítik a megoldások értékelését. A tudománytörténeti feladatok ebben az évben a Kvantumfizika Évéhez kapcsolódnak. Egy kis kutatómunkával a feltett kérdésekre is válaszolni tudnak a versenyzők.


A megoldásokat név, értesítési cím (lehet elektronikus is), életkor, osztály és az iskola nevének feltüntetésével várják a szervezők postai úton, vagy elektronikusan. Csak azokat a megoldásokat fogadjuk el, amelyekhez tartozik szöveges leírás, jegyzőkönyv, jelenségértelmezés is. Az elektronikusan küldött megoldásokat pdf-formátumban kérjük küldeni. Az egyes fájlok nevében szerepeljen a beküldő neve és a forduló száma. A borítékon, vagy az elektronikus küldemény tárgy mezőjében szerepeljen: Játsszunk fizikát! 2025. A versenyre egyénileg, vagy 2-3 fős csapatban lehet nevezni az 1. forduló megoldásának beküldésével.


A sikeres versenyzők az SZTE TTIK szakjaira jelentkezve a felvételi eljárásban többletpontokban részesülnek.


A legötletesebb és legszorgalmasabb beküldők jutalomban részesülnek, és bemutathatják kísérleteiket 2025. április 11-én délután 3 órakor az ünnepélyes eredményhirdetésen az SZTE Fizikai Intézet Bay Zoltán tantermében (Tisza Lajos krt. 83-86. II. emelet).


Feladatok várható megjelenése a honlapon:

I. forduló: 2025. február 3.

II. forduló: 2025. február 17.

III. forduló: 2025. március 3.


Kérjük, hogy az első forduló megoldásainak beküldésével együtt küldjék be az adatkezelési tájékoztató végén szereplő nyilatkozatot is. Az aláírt nyilatkozat beküldése elegendő szkennelt/fotózott formában is.


A megoldásokat és a nyilatkozatokat a Jatsszunk.Fizikat.SZTE@gmail.com címre várjuk.

Internetes elérhetőség: http://titan.physx.u-szeged.hu/modszertan/jatsszunk_fizikat.html

Probléma, kérdés esetén forduljon a verseny szervezőihez; Kopasz Katalin elérhetősége:

kopaszka@titan.physx.u-szeged.hu


Cím:

Dr. Kopasz Katalin

SZTE Kísérleti Fizikai Tanszék

6720 Szeged, Dóm tér 9.






Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Fejlec_SZTE_FI_4

Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád-Csanád Vármegyei Csoportja és a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete 26. alkalommal 3 fordulós versenyt hirdet fizikai kísérletekből általános és középiskolás diákok számára.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_6

2025. február 11-én (kedden) 18 órától online kérdezz-felelek fórumot tartunk a fizikus-mérnöki BSc szakunk kapcsán. Az előzetes regisztrációhoz kötött fórumot ajánljuk mindenkinek, aki érdeklődik a szak iránt (akár idén, akár a későbbi években felvételizik).

kja___number_2375

A Szegedi Fizika Napján prof. Bari Ferenc, az SZTE SZAOK Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet egyetemi tanára a mesterséges intelligencia egészségtudományi szerepéről beszélt. Az előadásból készült összefoglaló az alábbiakban olvasható, illetve az előadás diasora is letölthető.

Kövess minket



instagramYouTube