![instagram instagram](/site/upload/2020/01/download_instagram_png_logo_20_250x250.png)
![YouTube](/site/design2/img/icon_youtube_red.png)
A negyedszázada alapított nívós folyóirat, a Journal of Optics szerkesztői úgy gondolták, a nevezetes dátumot újszerű módon ünnepelve meghirdetik a Rising Stars in Optics 2024 (Az optika feltörekvő csillagjai 2024) pályázatot. A jelentkezők közül 21 fiatal kutató lett az optika csillaga, köztük Major Balázs intézetünk adjunktusa, az ELI ALPS HR Attoforrások Csoport vezetője.
A 25 évvel ezelőtti alapításra emlékező ünnepségsorozat részeként indította el a tudományos folyóirat a Rising Stars in Optics 2024 kezdeményezést. A cél az volt, hogy elismerjék azokat a fiatal szakembereket, akik jelentős mértékben járultak hozzá az optika fejlődéséhez. A pályázati kritériumok között szerepelt, hogy a doktori fokozat megszerzésétől legfeljebb hét év telhetett el, illetve a jelentkezőnek komoly lapokban kellett publikálnia. (A Journal of Optics-ban való megjelenés nem volt feltétel.) A nyerteseket Andrew Forbes főszerkesztő vezetésével választotta ki egy szakmai zsűri.
A tudományág ifjú csillagjai valamennyi kontinenst képviselik, amin nemcsak a pályázó születési helyét kell érteni, hanem az őt foglalkoztató intézmény székhelyét is. A sokszínűség más szempontból is igaz: az optika több területét reprezentálják a nyertesek. Az optika 21 feltörekvő csillaga között van, aki nanofotonikával, illetve biológiai alkalmazásokkal foglalkozik, míg Major Balázs az attoszekundumos fizikát képviselte.
Legfontosabb tudományos eredményei közé tartozik az egyedülálló attoszekundumos források kifejlesztéséhez és a magasharmonikus generálás makroszkopikus folyamatainak megértéséhez való hozzájárulása. Major Balázs jelentős optikai konferenciák programalbizottsági tagja volt, és számos nemzetközi konferencián tartott előadást.
„A díjnak nagyon örültem, hiszen mindig jólesik a pozitív visszajelzés. Különösen akkor, ha azt látja az ember, hogy milyen illusztris társaságba került. A nyertesek közül néhánynak olvastam már a cikkét, illetve van, akivel személyesen is találkoztam. A tudománymetriai adatok alapján többen fiatal koruk ellenére jelentős szakmai teljesítményt értek el. Mérföldkőnek tekintem ezt az elismerést, hiszen egy nemzetközi tudományos közösség visszajelzéséről van szó, ami kiváló alkalom volt arra, hogy újabb célokat tűzzek ki magam elé” – foglalta össze gondolatait Balázs, akinek egy közleménye jelent meg a folyóiratban.
Balázs szerint attoszekundumos fizikával napjainkban még viszonylag kevesen foglalkoznak, míg például fotonikára több tízezer fizikus specializálódott. A tudományterület három megalapozóját elismerő 2023-as fizikai Nobel-díj hatása azonban érezhető, egyre több figyelem fordul erre a tudományterületre.
Szöveg és fotó forrása:
ELI ALPS