Screenshot_from_2024-10-24_11-19-33

Rekorder hármascsillag: NASA-sajtóközlemény az SZTE csillagászai részvételével zajló kutatásról

A kutatók a NASA TESS űrtávcsövének adataiban találtak egy rekordernek számító hármas csillagrendszert: a rendszer tagjai ugyanis rendkívül közel keringenek egymáshoz, jócskán közelebb, mint a Naprendszer legbelső bolygója, a Merkúr a Naphoz.

A többescsillag-rendszerek kutatásának nemzetközi szaktekintélye, Dr. Borkovits Tamás, illetve Dr. Bíró Imre Barna és Dr. Mitnyan Tibor (mindannyian az SZTE Bajai Obszervatórium, ill. a HUN-REN–SZTE Sztelláris Asztrofizikai Kutatócsoport munkatársai) részvételével zajló kutatás eredményeként sikerült felfedni a TIC 290061484 nevet viselő csillaghármas tulajdonságait.


Az SZTE kutatói és munkatársai a NASA TESS űrtávcsövének adatait elemezve találták meg a rekordernek számító csillaghármast. A hármas csillagrendszer egy, a tömegközéppontot 1,8 nap alatt körüljáró csillag-ikerpárból, valamint egy, a két csillagtól egy kicsit távolabb elhelyezkedő, harmadik csillagból áll, amely 25 nap alatt kerüli meg a rendszer tömegközéppontját. A rendszer tőlünk 5000 fényévre található, a Hattyú csillagképben.

Az eredmények a rangos Astrophysical Journal folyóiratban kerültek közlésre.

Az új csillaghármas felfedezéséről a NASA is beszámolt sajtóközlemény formájában, további részletekről pedig a csillagaszat.hu országos szakportálon olvashatunk:

Rekorder csillaghármast talált a TESS-űrtávcső – a kutatásban magyarok is részt vettek (csillagaszat.hu, 2024.10.23.)


A nyitókép forrása: space.com





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

cover

Az SZTE Fizikai Intézet a 2024-es őszi félévben is tart helyi Tudományos Diáköri Konferenciát, melyen külön szekcióban középiskolások és az intézet hallgatói is bemutathatják kutatási eredményeiket.

Friss hírek

young_solar_system

Szányi Balázs, az SZTE Fizika Doktori Iskola hallgatója és témavezetője, Maria Lugaro is részt vett a Nap kialakulásának időskálájának kiderítésére irányuló kutatásban. A nukleáris asztrofizikai módszereken alapuló eredményeket a Nature folyóirat közölte le.

Nevtelen_terv_10

Az SZTE Fizikai Intézet 2025 februárjától fotonikai mérnöki mesterszakot indít. A 4 féléves, Magyarországon egyedülálló, magyarnyelvű, gyakorlatorientált és innovatív képzésre 2024. november 15-ig jelentkezhetnek a fizika és mérnöki alapképzéseken végzett hallgatók. A képzés részleteiről Erdélyi Miklós szakfelelőst kérdeztük.

Kövess minket



instagramYouTube