20220208_nanoplazmonika

Nívós eredmények a Nanoplazmonika Kutatócsoporttól

A kutatócsoport tagjai és szakmai együttműködő kollégáik a széles körben alkalmazható nemesfém-nanorezonátorok hatásainak optimalizálási lehetőségeit vizsgálták.

Januárban két nívós folyóiratcikk is megjelent az Intézetünk Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén működő Nanoplazmonika Kutatócsoport munkatársainak eredményeiből. Az elméleti tanulmányok tárgya 10-100 nm nagyságrendű nemesfém-nanorezonátorok hatásainak optimalizálása. Arany nanorudak és nanohéjak optimalizált eloszlása lehetővé teszi, hogy két, egymással szemben haladó rövid impulzus egyenletes felfűtést eredményezzen dúsított céltárgyakban. A nanorezonátorok gyémánt-kristály magjában elhelyezett színcentrum-mintázatok erősített szupersugárzó fényforrásként működnek. Ezen nanostruktúrák a plazmonikus tér extrém erősítésére, továbbá kvantuminformatikai alkalmazások céljaira és nemklasszikus fény generálására is kiválóan alkalmasak.


A két Open Access tanulmány az alábbi linkeken érhető el:

https://link.springer.com/article/10.1007/s11468-021-01571-x

https://www.mdpi.com/2079-4991/12/3/352





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Fejlec_SZTE_FI_4

Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád-Csanád Vármegyei Csoportja és a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete 26. alkalommal 3 fordulós versenyt hirdet fizikai kísérletekből általános és középiskolás diákok számára.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_9

Hogyan lesz egy végzett fizikusból IT biztonsági szakember a világ egyik legnagyobb játékgyártó vállalatánál? Interjúnkban Varga Dániel, egy olyan szakember mesél karrierútjáról, aki az SZTE Fizikai Intézet AdOptIm kutatócsoportjából indulva a LEGO Csoport Digitális Biztonság csapatában találta meg hivatását. Bár munkájában közvetlenül nem használja a fizikatudását, az egyetemi évek során megszerzett analitikus gondolkodás, problémamegoldó készség és adatfeldolgozási tapasztalat kulcsszerepet játszik mindennapi feladataiban. Cikkünkben betekintést nyerhetünk abba, hogyan vezetett az útja az IT világába, milyen kihívásokkal találkozik, és mi teszi izgalmassá a kiberbiztonság területét.

Fejlec_SZTE_FI_2

A fizika már eddig is számtalan eszközzel segítette az orvosok munkáját. A Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai több mint 10 éve fejlesztenek az SZTE több orvosi kutatócsoportja számára olyan műszereket, amelyek a kilélegzett levegő gázösszetételének diagnosztikai célú vizsgálatára alkalmasak. Egy általuk fejlesztett fotoakusztikus műszerrel a kilélegzett levegő metán-tartalmát vizsgálták az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézetbe szervezett februári véradáson során.

Kövess minket



instagramYouTube