20220208_nanoplazmonika

Nívós eredmények a Nanoplazmonika Kutatócsoporttól

A kutatócsoport tagjai és szakmai együttműködő kollégáik a széles körben alkalmazható nemesfém-nanorezonátorok hatásainak optimalizálási lehetőségeit vizsgálták.

Januárban két nívós folyóiratcikk is megjelent az Intézetünk Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén működő Nanoplazmonika Kutatócsoport munkatársainak eredményeiből. Az elméleti tanulmányok tárgya 10-100 nm nagyságrendű nemesfém-nanorezonátorok hatásainak optimalizálása. Arany nanorudak és nanohéjak optimalizált eloszlása lehetővé teszi, hogy két, egymással szemben haladó rövid impulzus egyenletes felfűtést eredményezzen dúsított céltárgyakban. A nanorezonátorok gyémánt-kristály magjában elhelyezett színcentrum-mintázatok erősített szupersugárzó fényforrásként működnek. Ezen nanostruktúrák a plazmonikus tér extrém erősítésére, továbbá kvantuminformatikai alkalmazások céljaira és nemklasszikus fény generálására is kiválóan alkalmasak.


A két Open Access tanulmány az alábbi linkeken érhető el:

https://link.springer.com/article/10.1007/s11468-021-01571-x

https://www.mdpi.com/2079-4991/12/3/352





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

cover

Az SZTE Fizikai Intézet a 2024-es őszi félévben is tart helyi Tudományos Diáköri Konferenciát, melyen külön szekcióban középiskolások és az intézet hallgatói is bemutathatják kutatási eredményeiket.

Friss hírek

polarizationSphericalDistribution_488_nm_80nm_18nm

Novák Tibor, az AdOptIm Kutatócsoport egyedi molekula lokalizációs mikroszkópiával foglalkozó tudományos munkatársa tanulmányt írt a rangos Optics Communications nemzetközi folyóiratba. Az írás témája a szabadon forgó molekulák és plazmonikus nanorészecskék kölcsönhatásának vizsgálata. Szerzőtársai az intézetünkből Erdélyi Miklós, a kutatócsoport vezetője, Bíró Péter, Ponyeczkiné Czvik Elvira, illetve az SZTE és az SZBK vegyészei.

young_solar_system

Szányi Balázs, az SZTE Fizika Doktori Iskola hallgatója és témavezetője, Maria Lugaro is részt vett a Nap kialakulásának időskálájának kiderítésére irányuló kutatásban. A nukleáris asztrofizikai módszereken alapuló eredményeket a Nature folyóirat közölte le.

Kövess minket



instagramYouTube