sn_ulirg

NASA-sajtóközlemény poros galaxisokban utólag, szegedi közreműködéssel talált csillagrobbanásokról

A NASA kiemelt közleményben foglalkozik egy friss, szupernóva-robbanásokkal kapcsolatos tudományos publikációval, amelynek szerzői között - vezető amerikai kutatók mellett - Szalai Tamás, intézetünk asztrofizikusa is megtalálható.

A kutatók a tavaly nyugdíjazott Spitzer infravörös-űrtávcső korábbi felvételei segítségével utólag több olyan, porban gazdag galaxisokban feltűnt szupernóvát is sikeresen azonosítottak, amelyek a hagyományos - azaz látható fény tartományában működő - égboltfelmérések szemei elől rejtve maradtak. Az eredmények fontos lépést jelenthetnek annak megértésében, hogy egyelőre miért találunk arányaiban jóval kevesebb szupernóva-robbanást a nagyon távoli galaxisokban, mint a közelebbiekben.


A NASA-közlemény linkje:

https://www.nasa.gov/feature/jpl/stars-are-exploding-in-dusty-galaxies-we-just-can-t-always-see-them


Az eredmények összefoglalása magyar nyelven is megjelent a csillagaszat.hu hírportálon:

https://www.csillagaszat.hu/hirek/utolag-fedeztek-fel-csillagrobbanasokat-poros-galaxisokban-friss-eredmeny-a-nyugdijazott-spitzer-adataibol/


A cikk az NKFIH FK 134432 jelű pályázata, az MTA Bolyai Kutatói Ösztöndíjprogramja, a Tranziens Asztrofizikai Objektumok GINOP-2-3-2- 15-2016-00033 pályázat és az Innovációs és Technológiai Minisztérium ÚNKP-20-5 kódszámú Új Nemzeti Kiválóság Programjának a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból finanszírozott szakmai támogatásával készült.





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

cover

Az SZTE Fizikai Intézet a 2024-es őszi félévben is tart helyi Tudományos Diáköri Konferenciát, melyen külön szekcióban középiskolások és az intézet hallgatói is bemutathatják kutatási eredményeiket.

Friss hírek

polarizationSphericalDistribution_488_nm_80nm_18nm

Novák Tibor, az AdOptIm Kutatócsoport egyedi molekula lokalizációs mikroszkópiával foglalkozó tudományos munkatársa tanulmányt írt a rangos Optics Communications nemzetközi folyóiratba. Az írás témája a szabadon forgó molekulák és plazmonikus nanorészecskék kölcsönhatásának vizsgálata. Szerzőtársai az intézetünkből Erdélyi Miklós, a kutatócsoport vezetője, Bíró Péter, Ponyeczkiné Czvik Elvira, illetve az SZTE és az SZBK vegyészei.

young_solar_system

Szányi Balázs, az SZTE Fizika Doktori Iskola hallgatója és témavezetője, Maria Lugaro is részt vett a Nap kialakulásának időskálájának kiderítésére irányuló kutatásban. A nukleáris asztrofizikai módszereken alapuló eredményeket a Nature folyóirat közölte le.

Kövess minket



instagramYouTube