20190321_TR30012

Molekuláris szintű szövetregeneráció vizsgálata nagyfeloldású lokalizációs mikroszkópia segítségével

A Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén működő AdOptim kutatócsoport - az SZTE ÁOK Biokémiai Intézet MYOTeam kutatócsoporttal együttműködésben - izomszövetek regenerációs folyamatait tudta megfigyelni molekuláris szinten, a kutatócsoport szakterületének számító nagyfeloldású lokalizációs mikroszkópia segítségével.

A 2006-ban kifejlesztett nagy térbeli feloldású lokalizációs mikroszkópiai eljárás 2014-es kémiai Nobel-díjjal való elismerése fordulópontot jelentett a biokémiai folyamatok molekuláris szintű megfigyelésében. A módszer segítségével fluoreszcens molekulák térbeli pozíciója a korábban elérhetetlen <10 nm pontossággal határozható meg szövetekben és sejtkultúrákban. Az SZTE Fizikai Intézetében működő AdOptIm kutatócsoport saját fejlesztésű szuperrezolúciós dSTORM mikroszkóprendszerével számos kiemelkedő eredményt ért el az elmúlt években.
Az SZTE ÁOK Biokémiai Intézet MYOTeam kutatócsoporttal együttműködésben született legfrissebb tudományos eredményeiket a Frontiers in Cell and Developmental Biology folyóiratban közölték. A közös munkában a szöveti regenerációs folyamatok alapjait kutatták molekuláris szinten. Olyan potenciális nanomedicinális gyógyszermolekulákat kerestek, amelyek befolyásolásával, módosításával és irányításával a sejtek, illetve szövetek működése úgy módosul, hogy egy sérülés vagy seb regenerációja hatványozottan felgyorsul.


20190321_TR30012


A felvételek készítése során használt nagyfeloldású lokalizációs mikroszkóp ideális eszköznek bizonyult a 20–30 nm-es struktúrák megfigyeléséhez és kvantitatív kiértékeléséhez. Az eredmények hozzájárulhatnak a nanomedicina fejlődéséhez, és a jövőben a több hónapos sebgyógyulás akár néhány hetes időszakra is lerövidülhet.
További információk a kutatócsoport honlapján találhatók.





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Fejlec_SZTE_FI_4

Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád-Csanád Vármegyei Csoportja és a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete 26. alkalommal 3 fordulós versenyt hirdet fizikai kísérletekből általános és középiskolás diákok számára.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_9

Hogyan lesz egy végzett fizikusból IT biztonsági szakember a világ egyik legnagyobb játékgyártó vállalatánál? Interjúnkban Varga Dániel, egy olyan szakember mesél karrierútjáról, aki az SZTE Fizikai Intézet AdOptIm kutatócsoportjából indulva a LEGO Csoport Digitális Biztonság csapatában találta meg hivatását. Bár munkájában közvetlenül nem használja a fizikatudását, az egyetemi évek során megszerzett analitikus gondolkodás, problémamegoldó készség és adatfeldolgozási tapasztalat kulcsszerepet játszik mindennapi feladataiban. Cikkünkben betekintést nyerhetünk abba, hogyan vezetett az útja az IT világába, milyen kihívásokkal találkozik, és mi teszi izgalmassá a kiberbiztonság területét.

Fejlec_SZTE_FI_2

A fizika már eddig is számtalan eszközzel segítette az orvosok munkáját. A Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai több mint 10 éve fejlesztenek az SZTE több orvosi kutatócsoportja számára olyan műszereket, amelyek a kilélegzett levegő gázösszetételének diagnosztikai célú vizsgálatára alkalmasak. Egy általuk fejlesztett fotoakusztikus műszerrel a kilélegzett levegő metán-tartalmát vizsgálták az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézetbe szervezett februári véradáson során.

Kövess minket



instagramYouTube