

Lézerfizikus (ELI-ALPS Kutatóközpont)
Már kisgyermekkorom óta vonzottak a természettudományok, mindig is meg akartam érteni a minket körülvevő világ működését. Nem egyszer gondoltam úgy általános iskola alatt, hogy csillagász leszek, ha nagy leszek, vagy éppen űrhajót fogok építeni (a sufniban akár már az egyetemi évek alatt :D). A középiskola volt az első lehetőség, ahol az érdeklődésemnek megfelelő tantárgyakat emelt óraszámban tanulhattam (sajnos nem a kevésbé érdekesek terhére :)). Az SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola (akkor még SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium) biológia-fizika-kémia specializációjú osztályában eltöltött négy év alatt aztán kikristályosodott bennem, hogy engem a fizika érdekel a legjobban. Ahogy az is, hogy azért nem eszik olyan forrón a kását, és nem lesz azért egy évvel később még sufni-űrhajó. Mindannak ellenére volt így mindez, hogy a gimnáziumban messze nem voltam a legeredményesebb fizikaversenyző, és akkor még sikerélmények sem értek, mint a későbbiekben.
Az érettségi után 2007-ben az SZTE Fizika BSc szakán kezdtem meg tanulmányaimat. Ezt később az MSc, majd a doktori fokozat (PhD) megszerzése követte ugyanazon tudományterületen és ugyanazon egyetemen. Már a PhD fokozat megszerzése előtt elkezdtem dolgozni a szegedi lézerközpontban, az ELI-ALPS-ban, akkor még fiatal kutatóként. Már ez egyetemi évek alatt lézerfizikai kutatásokba kapcsolódtam be - ami legalább olyan izgalmasnak (vagy inkább még izgalmasabbnak) bizonyult, mint űrhajót építeni - így az ELI egy nagyon jó lehetőséget teremtett. Az ELI-ben eddig eltöltött négy év után nemrég csoportvezetőnek neveztek ki, és két laboratórium valamint az abban taláható kutatási berendezések (például attoszekundumos fényimpulzusokat előállító nyalábvonalak) megvalósításáért és az azokkal folyó izgalmas kísérletek sikeres lefolytatásáért vagyok felelős. Az egyetemmel való kapcsolat sem szakadt meg teljesen az ELI-ben való munka kezdetével, egy, a jelenlegi kutatási területemet - az attoszekundumos fizikát - bemutató egyetemi kurzus tartásában is részt veszek.
Ha tanácsot kellene adnom a fiatal pályaválasztás előtt állók számára, akkor a legfontosabb talán az volna, hogy olyan irányban tanuljanak tovább, amit szeretnek tanulni és csinálni. Még ha aktuálisan annyira nem is tűnik sikeresnek az adott szakma, legjobb munkát az ember olyan esetben tud végezni, ha azt szereti. A bizonytalanokkal pedig mindenképpen azt a gondolatomat osztanám meg, hogy ha valaki fizika szakra jelentkezik, akkor ott olyan gondolkodásmódot sajátíthat el, ami kevés másik képzéssel lehetséges. ;)