20230905_astro

SZTE Asztrofizikai Szakkör

Haladó asztrofizikai szakkör indul 10-12. évfolyamos középiskolás diákok számára péntek délutánonként az SZTE Fizikai Intézetében. A részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött!

Az SZTE TTIK Fizikai Intézete a 2024-2025-ös tanév őszi félévében haladó asztrofizikai szakkört szervez 10-12. évfolyamos középiskolás diákok számára, amely egyúttal felkészítésként is szolgál a szegedi és környékbeli diákok számára a Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpia hazai válogatóversenyére, az Athletica Galactica-ra.
A haladó Asztrofizikai szakkörön való részvételt azoknak javasoljuk, akik valamilyen szinten foglalkoztak már csillagászati témakörökkel iskolai vagy egyéb szakkörökben és/vagy emelt szintű iskolai képzésben vesznek részt matematikából és/vagy fizikából.


Az egyetemi szakkör péntek délutánonként, 15.30-17.00 óra között lesz.

Helyszín: SZTE TTIK Fizikai Intézet Lánczos Kornél tanterme (Tisza L. krt. 86., II. emelet)
Fontos: az Aradi vértanúk terén lévő Bolyai épület főbejáratán át, a Tanulmányi Osztály folyosóján végigmenve jutunk el a Tisza L. krt. 86. sz. épületbe, ahol a lépcsőházban a II. emeletre kell felmenni a a tanteremhez.

Az alábbi két videó segítséget nyújthat a tájékozódásban:

- Az SZTE TTIK Tanulmányi Osztály megközelítése (videó)

- A Tanulmányi Osztály folyosó végén, a Tisza L. krt. 86. épületbe lépve a Lánczos tanterem megközelítése (videó , 29. másodperctől)

Az első foglalkozásra 2024. szeptember 20-án, pénteken 15.30-tól kerül sor.


I. REGISZTRÁCIÓ

  • A részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Legfeljebb 25 diákot tudunk fogadni a szakkörön, ezért figyelembe vesszük a jelentkezés sorrendjét is. Regisztrálni Dr. Szalai Tamásnál (szaszi@titan.physx.u-szeged.hu) lehet név, évfolyam, iskola megadásával.
  • Azok a diákok, aki már a 2023/24-es tanévben is jártak a szakkörre, előnyt élveznek a jelentkezésnél. Tőlük csak egy email-es regisztrációt kérünk.
  • Az új jelentkezőktől az adatok mellé egy rövid tanári ajánlást is kérünk csatolni!
  • Jelentkezési határidő: 2024. szeptember 18. (szerda), 16.00 óra
    A jelentkezők legkésőbb eddig visszajelzést kapnak arról, hogy részt tudnak-e venni a szakkörön.


Akik az Asztrofizika szakkörön való részvételt a későbbiekben felvételi többletpontként is érvényesíteni szeretnék, azok számára pozitív visszajelzés esetén egy külön regisztrációs folyamat is szükséges az SZTE Modulo rendszerében (lásd a II. pontot).


II. FELVÉTELI TÖBBLETPONT-BESZÁMÍTÁSI LEHETŐSÉG

Fontos újdonság a felsőoktatási felvételi előtt állók számára, hogy a 2024. szeptemberi felvételi időszaktól kezdve a jelentkezők intézményi többletpontokat szerezhetnek az egyes képzőhelyek által előre rögzített módon. Az intézményi többletpontok elszámolásához minden esetben előzetes, speciális regisztrációra van szükség az SZTE Modulo rendszerében.

A jelentkezés menete:

1. Regisztráció

2. Bejelentkezést követően válasszuk az SZTE Intézményi többletpont jelentkezés űrlapot, melynek a kitöltését megkezdve lehet jelentkezni az adott programra (Asztrofizika szakkör).

3. Kitöltve a kért adatokat, majd a Fenti adatok rögzítése gombra kattintva az űrlap állapotot vált és itt lehet kiválasztani a csatolható jelentkezések közül az adott programot (Asztrofizika Szakkör) a „Válassza ki, milyen többletpontot kíván megszerezni!" legördülő mezőből.
4. Kiválasztást követően a Folytatás gombra kattintva megnyílik az előzőleg kiválasztott űrlap a felhasználó számára.
5. A Beadás gombra kattintva a felhasználó vissza lesz irányítva az SZTE Intézmény többletpont jelentkezés dokumentumához, ahol újabb űrlapot tud kiválasztani és csatolni a listából.

A többletpontok beszámításának feltételei:

  • Teljesítés: a szakköri foglalkozások legalább 80%-án való aktív részvétel
  • Melyik szakokra való jelentkezéskor érvényesíthető: fizika, fizikatanár, biomérnöki, környezetmérnöki, vegyészmérnöki
  • További feltétel: az SZTE TTIK Fizikai Intézet által kiadott igazolás
  • Többletpont értéke: 25 pont


III. AJÁNLÁS ISKOLÁK KEZDŐ CSILLAGÁSZATI SZAKKÖREIHEZ

A csillagászati témákban kezdő diákok számára iskolai szakkör tartását javasoljuk, amely ajánlott tematikája a következő:

Matematikai ismeretek:

  • kör, ellipszis, parabola, hiperbola, kúp, kúpszeletek
  • szögfüggvények
  • szögmértékek

Fizikai ismeretek:

Newton-törvények, mechanika, körmozgás, geometriai optika

Kidolgozott feladatok találhatóak Gróf Andrea: További csillagászati feladatok a középiskolai fizika fejezeteihez című könyvében, amely letölthető innen: http://fiztan.phd.elte.hu/kozkincs/kiadvanyok/index.html





Tanulmányi hírek

ARWU_Gras_Cover

A gyógyszerésztudományok területén javított tavalyi helyezésén a Szegedi Tudományegyetem a Sanghaj-rangsorban, fizika szakterületen pedig megőrizte 2022-es pozícióját. Ezekkel az eredményekkel az SZTE továbbra is a világ legjobb egyetemei között szerepel, Magyarországon a második legjobb lett mindkét területen.

Friss hírek

Nevtelen_terv_7

„A fizikaképzés egy olyan kritikus látásmódot adott, amivel megfelelő módon lehet értelmezni és megoldani egy adott problémát.” – árulta el Kovács Bence Máté, az SZTE-n 2019-ben mesterdiplomát szerzett fizikus, aki a szegedi Semilabnál dolgozik optikai fejlesztőmérnökként. Bence, a vele készült interjúban részletes beszámolót adott a karrierútjáról, elárulta milyen konkrét feladatokat lát el, és beszámolt arról is, hogyan tud helyt állni a munkahelyén az SZTE Fizikai Intézetben szerzett elméleti és gyakorlati tudásával.

A_SZEGEDI_TUDOMANYEGYETEMEN

Augusztus 20-a alkalmából állami elismerést vehetett át a Szegedi Tudományegyetem számos oktatója, kutatója, köztük intézetünk munkatársai, Geretovszky Zsolt, Erdélyi Miklós és Osvay Károly is.

Kövess minket



instagramYouTube