20220704_MajorB_cikk

Attoszekundumos pumpa-próba spektroszkópia demonstrálása az SZTE fizikusának hozzájárulásával

Német és angol kutatókkal való együttműködés keretében kollégánk részt vett attoszekundumos-pumpa attoszekundumos-próba spektroszkópiai vizsgálatok demonstrálásában, ahol atomok nemlineáris, többfotonos ionizációját vizsgálták. Az eredményeket a rangos Optica folyóirat szerkesztőbizottsága címlapon való megjelenésre is kiválasztotta.

A 90-es években a femtoszekundumos pumpa-próba spektroszkópia forradalmasította az ultragyors folyamatok vizsgálatát (1 femtoszekundum a másodperc milliárdod részének milliomod része). Ez a módszer lehetővé tette például a molekulák fény (egy femtoszekundumos lézerimpulzus) hatására bekövetkező bomlási folyamatának részletes, videófelvétel-szerű megfigyelését. Ezt a technológiát, és az azt kidolgozó tudóst, 1999-ben kémiai Nobel-díjjal tüntették ki. Egyes természetben lezajló folyamatok azonban még ezen molkeuláris folyamatoknál is gyorsabbak, mindössze néhány attoszekundum alatt mennek végbe (1 attoszekundum a másodperc milliárdod részének milliárdod része). Ezek nyomon követése az femtoszekundumos eljárás mintájára attoszekundumos pumpa-próba spektroszkópiával lehetséges. Ilyen típusú vizsgálatok a szegedi ELI ALPS kutatóintézet fő profiljához tartoznak, hiszen eddig a világon csak néhány egyszerűbb, maximum két foton részévételével lezajló fizikai folyamat vizsgálatára tudták alkalmazni ezt az eljárást


A berlini Max-Born-Institut, a londoni University College London valamint a szegedi ELI ALPS és SZTE kutatóinak együttműködésének eredményeképp első alkalommal tudták ezt a technikát sokkal komplexebb, kettőnél több foton elnyelődését igénylő folyamat tanulmányozására használni. A kísérletek során az atomokat két attoszekundumosimpulzus-sorozattal világították meg, aminek eredményeképp az atomok négy foton nyeltek el, és ennek hatására belőlük három elektron lépett ki (lásd ábra). A vizsgálatok segítségével sikerült feltérképezni, hogy a sok lehetséges folyamat közül melyek zajlanak le pontosan a vizsgált esetben. A módszer később molekulák, szilárdtestek vagy nanostruktúrák hasonló, ultragyors folyamatainak vizsgálatára lesz használható, és ezen elemi folyamatok természetes időskálájukon lesznek feltérképezhetők. Részletek: M. Kretschmar et al, Optica 9, Vol. 9, Issue 6, pp. 639-644 (2022), https://doi.org/10.1364/OPTICA.456596.


20220704_MajorB_cikk


Két intenzív attoszekundumos impulzus sorozat (lila hullámformák) hat kölcsön egy atommal (a kék és piros gömbökből álló atommag, valamint a sárga gyűrűk mint elektronpályák), aminek eredményeképp négy foton nyelődik el (kis kék gömbök) és három elektron (sárga gömbök) lép ki az atomból. A folyamat valószínűsége a két impulzus sorozat (pumpa és próba) közötti időbeli késleltetés változtatásával, valamint azok térbeli átfedésével befolyásolható.





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Fejlec_SZTE_FI_4

Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád-Csanád Vármegyei Csoportja és a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete 26. alkalommal 3 fordulós versenyt hirdet fizikai kísérletekből általános és középiskolás diákok számára.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_9

Hogyan lesz egy végzett fizikusból IT biztonsági szakember a világ egyik legnagyobb játékgyártó vállalatánál? Interjúnkban Varga Dániel, egy olyan szakember mesél karrierútjáról, aki az SZTE Fizikai Intézet AdOptIm kutatócsoportjából indulva a LEGO Csoport Digitális Biztonság csapatában találta meg hivatását. Bár munkájában közvetlenül nem használja a fizikatudását, az egyetemi évek során megszerzett analitikus gondolkodás, problémamegoldó készség és adatfeldolgozási tapasztalat kulcsszerepet játszik mindennapi feladataiban. Cikkünkben betekintést nyerhetünk abba, hogyan vezetett az útja az IT világába, milyen kihívásokkal találkozik, és mi teszi izgalmassá a kiberbiztonság területét.

Fejlec_SZTE_FI_2

A fizika már eddig is számtalan eszközzel segítette az orvosok munkáját. A Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai több mint 10 éve fejlesztenek az SZTE több orvosi kutatócsoportja számára olyan műszereket, amelyek a kilélegzett levegő gázösszetételének diagnosztikai célú vizsgálatára alkalmasak. Egy általuk fejlesztett fotoakusztikus műszerrel a kilélegzett levegő metán-tartalmát vizsgálták az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézetbe szervezett februári véradáson során.

Kövess minket



instagramYouTube