adoptim_20220222

Syndecan-4 fehérje szerepének felderítése szuperrezolúciós dSTORM mikroszkóppal

Fizikusok és orvosok közös kutatása vezetett a vázizomzat kialakulásában (illetve egy vázizom eredetű, gyermekkori tumorbetegségben) szerepet játszó fehérje szerkezeti felépítésének alaposabb megértéséhez.

Az SZTE TTIK Fizikai Intézetében működő AdOptIm kutatócsoport az általuk kifejlesztett nagy térbeli feloldású mikroszkóppal és az SZTE ÁOK Biokémiai Intézetével együttműködve syndecan-4 csendesített sejtek citoszkeletális aktinszerkezetét vizsgálták sejtfúzió során.

A közös kutatás során kiderült, hogy a syndecan-4 hatással van a vázizomszövet képződésére, továbbá hogy ez a fehérje hozzájárulhat a leggyakoribb gyermekkori lágyrésztumor, a vázizom eredetű ún. rhabdomyosarcoma (RMS) daganatok fejlődéséhez.

A kutatók a nemrég elfogadásra került tanulmányban izomsejtek aktinszerkezetét elemeztük konfokális és dSTORM szuperrezolúciós lokalizációs mikroszkóppal. A dSTORM mérések felfedték az aktin citoszkeleton szubdiffrakciós szerkezetét és a megnövekedett feloldás lehetővé tette az egyedi aktinkötegek orientációjának és sűrűségének vizualizációját és kvantitatív elemzését. A vizsgálatok során különbségeket mutattak ki a syndecan-4 csendesített sejtekben a kontrollsejtekhez képest. A kutatások eredményei segítettek megérteni a syndecan-4 szerepét az izom differenciálódásában, továbbá rávilágítottak ennek megnövekedett kifejeződésére RMS daganatokban.


adoptim_20220222


Aktin szerkezetvizsgálata sejtfúzió során. Konfokális és dSTORM felvétel kortikális aktinkötegekről, illetve az aktinköteg vastagságának meghatározása a lokalizációk térbeli eloszlásának megillesztésével (a). Aktinhálózat kvantitatív jellemzése csontvázasításon alapuló algoritmussal (b).





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Friss hírek

Dr. Osvay Károly lézerfizikus

A Szegedi Tudományegyetem dr. Osvay Károly által vezetett TeWaTi lézer kutatócsoportja, valamint a prof. dr. Hideghéty Katalin vezette radioonkológiai kutatócsoportja is részt vesz az EuPRAXIA (European Plasma Research Accelerator with Excellence in Applications) nemzetközi konzorcium által kitűzött új generációs lézer-plazma gyorsítású szabadelektron-lézer előkészítésében.

Fejlec_SZTE_FI_9

Hogyan lesz egy végzett fizikusból IT biztonsági szakember a világ egyik legnagyobb játékgyártó vállalatánál? Interjúnkban Varga Dániel, egy olyan szakember mesél karrierútjáról, aki az SZTE Fizikai Intézet AdOptIm kutatócsoportjából indulva a LEGO Csoport Digitális Biztonság csapatában találta meg hivatását. Bár munkájában közvetlenül nem használja a fizikatudását, az egyetemi évek során megszerzett analitikus gondolkodás, problémamegoldó készség és adatfeldolgozási tapasztalat kulcsszerepet játszik mindennapi feladataiban. Cikkünkben betekintést nyerhetünk abba, hogyan vezetett az útja az IT világába, milyen kihívásokkal találkozik, és mi teszi izgalmassá a kiberbiztonság területét.

Kövess minket



instagramYouTube