Budo_verseny_2022

Eredmények és beszámoló a Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Versenyről

140 középiskolás diák nevezett a nagy hagyományokkal bíró, regionális Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Verseny idei kiírására, a díjazottak és felkészítőik a Szegedi Fizika Napján vehették át megérdemelt jutalmaikat.

A Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Versenyt először 1975-ben rendezték meg a Csongrád megyei gimnáziumi tanulók számára a Budó Ágoston akadémikus személye iránti tisztelet jegyében. A versenyt kezdettől fogva az ELFT Csongrád megyei Csoportja (CsMCs) és az SZTE TTIK Fizikai Intézete gondozza.
Két év vírushelyzet miatti szünet után most ismét meghirdetésre került a verseny, amelyre Csongrád-Csanád megye, Bács-Kiskun megye, Békés megye, Jász-Nagykun-Szolnok megye, Szerbia és Románia magyar tanítási nyelvű iskoláinak 9-12-es diákjait vártuk.
A verseny egyfordulós volt. A feladatsorokat a diákok saját iskolájukban oldották meg, s ott helyben javították ki szaktanáraik, majd a kijavított dolgozatokat a versenybizottság (Prof. Hopp Béla Győri István, Moróné Tapody Éva) által felkért fizikusok felüljavították.
Az iskoláktól 140 tanuló dolgozata érkezett be. Az első 6 helyezést elérő, s ennek megfelelően díjazott diákok rangsora megtekinthető az ELFT CsMCs honlapján.


Az eredményhirdetésre 2022. január 29-én került sor a Szegedi Fizika Napja rendezvény keretében. A programot Ignácz Ferenc Fizika Show-ja nyitotta, melyet vastapssal köszönt meg a szépszámú közönség. Az értékes díjakat a SemiLab Zrt, az SZTE Fizikai Intézet, a Matfund Alapítvány, az Eötvös Loránd Fizikai Társulat és az ELI-ALPS ajánlotta fel és Ormos Pál akadémikus (ELFT), Prof.Hopp Béla (SZTE Fizikai Intézet), Mészáros Gergely (SEMILAB Zrt.) és Dr. Zimányiné Horváth Vera (ELI-ALPS) adta át a diákoknak és felkészítő tanáraiknak.
Intézetünk munkatársai nevében is gratulálunk minden, a versenyen résztvevő diáknak és felkészítő tanáraiknak!


A Budó versennyel kapcsolatban interjú jelent meg Prof. Hopp Bélával, intézetünk vezetőjével és a versenybizottság elnökével a baon.hu Bács-Kiskun megyei hírportálon, amely ezen a linken érhető el.







Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Friss hírek

Dr. Osvay Károly lézerfizikus

A Szegedi Tudományegyetem dr. Osvay Károly által vezetett TeWaTi lézer kutatócsoportja, valamint a prof. dr. Hideghéty Katalin vezette radioonkológiai kutatócsoportja is részt vesz az EuPRAXIA (European Plasma Research Accelerator with Excellence in Applications) nemzetközi konzorcium által kitűzött új generációs lézer-plazma gyorsítású szabadelektron-lézer előkészítésében.

Fejlec_SZTE_FI_9

Hogyan lesz egy végzett fizikusból IT biztonsági szakember a világ egyik legnagyobb játékgyártó vállalatánál? Interjúnkban Varga Dániel, egy olyan szakember mesél karrierútjáról, aki az SZTE Fizikai Intézet AdOptIm kutatócsoportjából indulva a LEGO Csoport Digitális Biztonság csapatában találta meg hivatását. Bár munkájában közvetlenül nem használja a fizikatudását, az egyetemi évek során megszerzett analitikus gondolkodás, problémamegoldó készség és adatfeldolgozási tapasztalat kulcsszerepet játszik mindennapi feladataiban. Cikkünkben betekintést nyerhetünk abba, hogyan vezetett az útja az IT világába, milyen kihívásokkal találkozik, és mi teszi izgalmassá a kiberbiztonság területét.

Kövess minket



instagramYouTube